Когато автоматизираните машини във фабрика за картофени чипсове в Хонконг не успяват да обработят един конкретен картоф, служителите бързо разбират защо: по някакъв начин ръчна граната от Първата световна война, произведена в Германия, е била сбъркана за зеленчука и попада в доставките с материал .
Стогодишната бомба изглежда ръждясала и покрита с кал, но вътрешността ѝ все още е била способна да предизвика взрив. Според сведенията, гранатата е била произведена за бойните действия на Германия в Голямата война, като е била събрана заедно с картофите във Франция и изпратена до хонконгската компания Calbee Four Seas.
Полицията на Хонконг бързо преценила, че тя е в нестабилно състояние, и прибягнала до „техника с вода под високо налягане“, за да я взриви безопасно в канализацията в празна алея, съобщава The New York Times.
Exclusive!
— Hong Kong Police Force (@hkpoliceforce) February 2, 2019
We detonated a German made WW1 hand grenade earlier this afternoon.
獨家!
拆彈專家💣較早時間引爆了一枚第一次世界大戰時德國製的手榴彈。#HongKong #Police #Emergency #safeguarding #EOD pic.twitter.com/xc1KxsZwjK
„Тъй като гранатата не се беше взривила в момента на хвърлянето ѝ, съществуваше непосредствена опасност, с която трябваше да се заемем веднага“, заяви суперинтендантът Уонг Хо-хон.
2,2-килограмовото взривно военно устройство, макар и близо 5 пъти по-тежко от картоф, със сигурност е било достатъчно близко по размер и вид до зеленчука, за да бъде случайно включено в урожая.
Из градовете по целия континент и до днес се откриват недетонирани бомби и взривни устройства от Голямата война. „Много ръчни гранати са изоставени по време на бомбардировки, когато са били заравяни цели окопи“, обяснява Куонг Чи-Ман, военен историк и доцент по история в Хонконгския баптистки университет.
Британска 1,8-тонна мина от Втората световна война, намерена в Кобленц, Германия, 2011 г.
Неотдавна полицията сама обезвреди 3 1000-килограмови американски бомби от Втората световна война. Хиляди хора трябваше да бъдат евакуирани в тази нощ, тъй като устройството беше открито на строителна площадка в Уан Чай, оживен жилищен район.
„Няма значение колко стари са тези неща, те все още могат да бъдат заплаха“, казва Франко Дейвид Макри, старши научен сътрудник в катедрата по история в университета в Хонконг.
Що се отнася до тази конкретна фабрика за чипс, полицията е успяла безопасно да детонира откритото устройство и да предотврати каквито и да било наранявания. Не е ясно как компанията е успяла да пропусне такъв очевидно опасен фалшив картоф, въпреки че вероятността за рутинно да се намери експлозив сред кашоните с картофи е наистина малка.
„Не знам какви механични средства използва заводът, за да изгребва картофите, но предполагам, че те не минават рутинно с магнитни детектори през тях“, казва Макри.