Изневярата от страна на партньора или съпруга е сред най-болезнените преживявания, а сега нови изследвания показват, че болката може и да надхвърли емоционалните терзания. Хората, които са преживели изневяра, са изложени на по-голям риск от хронични здравословни проблеми, които могат да продължат дори когато вече са в нова, здравословна връзка.
Изневерите във връзките не са рядкост и има много причини, които карат хората да изневеряват. Всеки, който някога е преминавал през това, знае колко травмиращо може да бъде и колко трудно е да се продължи напред, но може би не сте се замисляли, че подобно преживяване може да има потенциала да причини и физически вреди.
Д-р Еунисия Хой и Винсент О от Сингапурския университет за социални науки наскоро проведоха проучване, за да изследват дългосрочните последици за здравето от изневярата. Те използваха данните на 2579 възрастни американци от проучването „Развитие на средната възраст в САЩ“ (MIDUS).
Сравнени са две вълни от данни, като интервалът между отговорите е приблизително 9 години. Респондентите бяха попитани дали партньорът им някога е изневерявал, а също така бяха помолени да съобщят за дългосрочни здравословни състояния като хронична мигрена, нарушения на съня и белодробни проблеми. Бяха събрани и други демографски данни и информация за семейните и приятелските мрежи за подкрепа на участниците.
Когато резултатите бяха анализирани, те показаха, че хората, които са преживели изневяра, са по-склонни да съобщават за хронични здравословни проблеми, отколкото тези, които не са, дори когато са отчетени други фактори.
„Добрата новина е, че размерът на ефекта между изневярата и хроничното здраве е бил в диапазона „малък“. Такива размери на ефекта все пак предполагат потенциал за трайни вреди с практически последици, но най-малкото ефектите не са изключително големи“, казва О пред PsyPost.
Може би е изненадващо, че наличието на стабилна мрежа от роднини и приятели или преминаването към по-крепка връзка не изглежда да смекчава последствията, обясни О. „Надявахме се да открием, че може би други източници на социална подкрепа поне ще намалят хроничните здравни асоциации, свързани с изневярата. За съжаление, това не беше така според нашите констатации“.
В статията си авторите предлагат, че емоционалният стрес, който изневярата причинява, може да има верижен ефект върху физическото здраве на хората, въпреки че също така признават, че тази тема остава недостатъчно проучена. В литературата има и други данни за това как удовлетвореността от връзката може да повлияе на здравето, като например констатациите, че вероятността женените хора да развият деменция е по-малка; също така обаче има случаи, в които прекратяването на връзката може парадоксално да накара хората да се чувстват по-добре. Няма две еднакви връзки и две еднакви изневери.
Това говори и за едно ограничение на проучването – участниците са били попитани само дали някога са им изневерявали, но не са събрани допълнителни подробности за обстоятелствата. Както О обяснява пред PsyPost, „Заключението е единствено за това дали на даден индивид са изневерявали в миналото и дали това е свързано с по-лошо здраве“.
Но това е интересна основа за по-нататъшни изследвания и показва възможността, че поне в някои случаи изневярата може да доведе до здравословни проблеми, които да продължат дълго след края на връзката.