Климатичните промени могат да доведат до изхвърляне на сребро в Южнокитайско море

| от |

Среброто се натрупва в някои части на крайбрежното морско дъно от 19 век насам и изследователите смятат, че нарастващото му количество се дължи на комбинация от яростни мусони, микроскопичен живот и климатични промени.

В ново проучване учени от Технологичния университет в Хефей и Океанския университет в Гуандун, Китай, изследват седиментно тяло, обхващащо последните 3200 години от геоложката история, извлечено от морското дъно край бреговете на Виетнам в Южнокитайско море на дълбочина 1878 метра.

Тази част на морето е издигната зона, където раздвижените от вятъра повърхностни води постоянно се попълват със студена, богата на хранителни вещества вода от морските дълбини. Като динамични части на морето, изгревите са много чувствителни към промените в околната среда и могат да дадат важна представа за по-широки глобални промени.

Те откриват, че нивата на сребро в морското дъно са се повишили драстично от 1850 г. насам – период, който съвпада с индустриалната революция и повишаването на нивата на CO2 в атмосферата. По тази причина изследователите твърдят, че това увеличаване може да е резултат от предизвиканото от човека глобално затопляне.

Природните процеси, като дъжд и вятър, могат да причинят изветряне на сребросъдържащите скали и да ги принудят да разпръснат метала. По-голямата част от среброто, което попада в околната среда, обаче е от промишлена дейност и производство, най-вече при изработката на някои фотографски уреди.

Въпреки че увеличеното промишлено замърсяване може да играе роля за откритието им, изследователите смятат, че основният фактор е изменението на климата.

Те твърдят, че интензивността на източноазиатските летни мусони постоянно се увеличава заедно със затоплянето на температурите. При по-силни дъждове и по-силен вятър има повече вълнение, което донася хранителни вещества на повърхността на морето и подпомага скоростта, с която морските организми (предимно микроскопичен фитопланктон) произвеждат органични вещества чрез фотосинтеза.

Тези организми поемат среброто, както и други микроелементи, преди да загинат и да се заровят в морските седименти – погребвайки среброто заедно с тях.

Въпреки че изследването е съсредоточено върху малка част от Китайско море, резултатите могат да се приложат и в други райони на големите световни брегове.

Остава да се види дали нарастващите количества сребро и други ценни минерали са достатъчни, за да предизвикат по-нататъшен интерес към добива от морското дъно; вече всъщност има много интерес – дъно е наситено с мед, сребро, олово, злато и други суровини, необходими за производството на батерии, като кобалт, мед, манган и никел. Корпорациите са все по-заинтересовани да се сдобият с тази плячка, но това може да има катастрофално въздействие върху морската среда.

 
 
Коментарите са изключени за Климатичните промени могат да доведат до изхвърляне на сребро в Южнокитайско море

Повече информация Виж всички