Синдром на китайския ресторант: Колко лесно се създава едно расистко недоразумение

| от |

Мононатриевият глутамат в миналото е бил свързван със състояние, наречено „синдром на китайския ресторант“; симптомите му включват главоболие, гадене, изтръпване и сърцебиене. Но всъщност липсват каквито и да било конкретни научни доказателства, които да сочат, че те са причинени от консумацията на глутамата.

Произходът на термина води началото си от едно писмо, публикувано от New England Journal of Medicine (NEJM), което завладява главите на пресата и обществеността. Не след дълго здравните органи в САЩ издават предупреждения за консумацията му като обръщат специално внимание на китайските производители на храни, а маркировките „Без мононатриев глутамат“ в менютата и етикетите стават все по-модерни.

Независимо обаче дали го приемате от естествени източници или от храни, в които е добавка, тяло обработва глутамата по един и същ начин.

Всички научни доказателства сочат, че е подходящ за консумация, а Американската администрация по храните и лекарствата „счита добавянето на МНГ към храните за „общопризнато безопасно““, като добавя: „Въпреки че много хора се определят като чувствителни към МНГ, при проучвания учените не са успели да установят системни реакции към него.“

Това не е попречило на вредата от Синдрома на китайския ресторант да затвърди расовите стереотипи и дезинформацията, и през декември 2023 г. NEJM обеща да преразгледа и коригира ролята, която е изиграл в затвърждаването на историческата расова несправедливост. Този преглед обаче не включваше термина „Синдром на китайския ресторант“.

Сега коалиция от диетолози, експерти в областта на общественото здраве и готвачи обединиха усилията си с групата Ajinomoto, за да публикуват отворено писмо до медията с искане да поправят пропуска и да признаят ролята си в затвърждаването на един расово предубеден стереотип. Това е третият опит да се призове NEJM да се заеме с проблематичния термин и да предизвика значима промяна.

„Бихме били благодарни на NEJM да признае ролята си в създаването на термина „Синдром на китайския ресторант“ като част от настоящата им инициатива за справяне с несправедливостите от миналото“, заяви Тиа М. Рейнс, д-р, вицепрезидент по науката, иновациите и корпоративните въпроси в Ajinomoto Health & Nutrition North America. „Преразглеждането на този термин би помогнало да се сложи край на десетилетията на дезинформация за МНГ и на подхранваната от нея ксенофобия към хората с азиатски произход – и всичко това в името на крайната цел за изграждане на по-информирана и приобщаваща хранителна култура.“

Противно на общоприетото схващане, натриевият глутамат има 2/3 по-малко натрий от готварската сол, казва Рейнс, така че всъщност може да се използва като средство за намаляване на натрия в готвенето.

„Освен това глутаматът в натриевия глутамат е химически неразличим от глутамата, който е присъщ на храната изобщо“, обяснява Рейнс. „Независимо дали ядете домат или храни с добавен МНГ, човешкото тяло го обработва по абсолютно същия начин.“

 
 
Коментарите са изключени за Синдром на китайския ресторант: Колко лесно се създава едно расистко недоразумение

Повече информация Виж всички