Остров Сарк, който се намира в Ламанша, е известен със своите странности; там, например, е по-вероятно да видите човек, който язди кон, отколкото да шофира, тъй като автомобилите са забранени. Той обаче има една уникална черта, която го отличава от всички останали – през 2011 г. става първият в света остров на тъмното небе.
Но какво точно означава това?
Преди няколко месеца сиянието Аврора се появи доста по-далеч от полярните райони, където по принцип се вижда? Мнозина обаче, например в Англия, не успяха да говидят – основно заради светлинното замърсяване.
Еми обявяването на острова за остров на тъмното небе е опит за справяне именно с този проблем.
Има си и международна програма – International Dark Sky Places (Международни места на тъмното небе) – която присъжда титлата на „области и общности по света, сертифицирани от DarkSky International, че отговарят на строги критерии за защита на нощното небе и свеждане до минимум на светлинното замърсяване чрез обществено образование и отговорни политики за осветление“.
Критериите за получаване на статут на място с тъмно небе включват небето да е над определено ниво на яркост, мястото, където се намира районът (дали е отдалечен или добре населен?), и нивото на достъп на обществеността през нощта.
Но какъв е смисълът?
„Нощното небе и въобще нощната среда са природно, културно и исторически важни ресурси, които заслужават да бъдат запазени“, казва организацията DarkSky, която ръководи програмата.
Както може да потвърди всеки от голям град, който е пропуснал полярното сияние, един от проблемите на светлинното замърсяване е пропускането на възможността да се види нощното небе – важна част от човешката култура открай време, която ни помага да се ориентираме, да разберем повече за нашата вселена и ни дава нещо доста красиво за гледане.
Освен това светлинното замърсяване оказва влияние върху екосистемите на Земята. Чад Мур, който е съосновател на Програмата за нощно небе на Националните паркове на САЩ, заявява пред DarkSky: „Когато добавяме светлина към околната среда, това има потенциала да наруши местообитанията на дивите животни, точно както може да направи булдозер върху ландшафта.“
Това е проблем, който става все по-очевиден, тъй като, например, в Чикаго всяка година 1000 птици умират, защото се удрят в прозорците на ярко осветени сгради, а новоизлюпени на плаж костенурчета, вместо да тръгнат към водата, ориентирани от светлината на звездите, тръгват към близката до плажа улица, объркани от светлините на заведенията.
Сами разбирате, че с подобни инициативи такива инциденти могат да се предотвратят.