Случвало ли ви се е да сте на плажа или пък в самолет на някое море или океан и да забележите, че сред иначе бурните води има гладки участъци? Тези участъци са озадачаващ феномен и се оказва, че са убежище за огромно разнообразие от малки форми на живот.
Те са четири вида като всеки се създава чрез малко по-различни физически механизми:
Спътниковите изображения са добър начин за изучаване на петната – и се оказва, че всякакви неща – от условията на вятъра до фазата на приливите и отливите, движението на подпочвените води и подводния ландшафт – може да повлияят на начина, по който те се формират.
Какво живее в тези петна?
През 2021 г. учените извършват над 130 замятания на мрежи за улов на планктон във вътрешността на повърхностните петна и заобикалящите ги води по защитеното крайбрежие на остров Хавай. След това комбинират резултатите от улова със спътникови изображения и разбират, че въпреки че петната покриват само около 8% от изследваната повърхност, те съдържат 39% от ларвите на рибите, които обикновено живетя на повърхностния слой. Животните, които живеят точно на или под повърхността, заемат т. нар. неустонова зона и са всякакви.
Проучването установи, че гъстотата на ларвите на рибите е 7 пъти по-висока в петната в сравнение с околните води и включва ларви и на охлюви, раци и скариди. Също стана ясно, че петната са ценен източник на храна, като повече от 1/4 от наличния зоопланктон се намира в тях.
„Бяхме шокирани, че открихме ларви на толкова много видове и дори на цели семейства риби, които се намират само в повърхностните петна“, казва водещият автор д-р Джонатан Уитни, морски еколог, в изявление. „Тези „биологични петна“ образуват взаимосвързана супермагистрала от богати местообитания за размножаване, които натрупват и привличат тонове млади риби, заедно с плътни концентрации на храна и място за убежище.“
„Фактът, че повърхностните петна са домакин на такава голяма част от ларвите и ресурсите, от които те се нуждаят, за да оцелеят, ни подсказва, че те са от решаващо значение за поддържането на популациите от възрастни риби.“