Интернет безспорно обича козичките. Има обаче една порода, която неведнъж е намирала слава заради атрактивния си външен вид – дамаският козел.
Тази конкретна порода за пръв път предизвика по-широк обществен интерес още през 2018 г., когато в социалните медии започна да се разпространява видеоклип на животно с плоско лице, изразена обратна захапка и още по-изразено изпъкнало чело. Да не говорим, че козата беше и абсолютно огромна.
Но въпреки че това е може би най-известният пример за породата, много дамаскински кози всъщност не изглеждат по този начин. Някои от отличителните белези все още са налице, но те са много по-приглушени в шировките популации.
Например, те все още са доста голяма порода в сравнение с другите кози, като достигат около 78 cm, когато са напълно развити, и обикновено имат доста тъпи муцуни – просто далеч не са толкова преувеличени. За тяхно нещастие дори обикновените кози също се раждат с дълги висящи уши, които могат да стигнат почти половината от височината им.
Защо някои екземпляри обаче изглеждат толкова различно? Вероятно това е резултат от дългогодишно селективно развъждане на чертите, които са им донесли слава.
The distinctive appearance of a Damascus goat
— Science girl (@gunsnrosesgirl3) June 7, 2024
pic.twitter.com/vzrFA8YvrH
Въпреки че произхождат от Сирия (откъдето идва и името им…), те са внесени в Кипър преди около 80 години като и са подложени на десетилетия селективно развъждане, за да се създаде животно, което може да дава много мляко и месо.
Изглежда, че по това време хората са харесали и по-необичайните черти на дамаските кози и са им създали и конкурси за красота. Вероятно селекционерите са чифтосвали екземплярите с най-изявените черти и след поколения и поколения са получили резултата, който виждаме днес.
Създаването на „дизайнерски породи“ с такава цел далеч не е нещо необичайно, което не е изненада, когато разбереш колко доходоносна е тази дейност всъщност. През 2008 г. победителят в конкурса в Рияд, Саудитска Арабия, за най-красивата дамаска коза е купен от собствениците си за 150 000 риала или около 40 000 долара по онова време.
Не е ясно дали тази слава и богатство си имат цена при козите; други дизайнерски породи животни като мопсовете например могат да имат всякакви здравословни проблеми.