С появата на мобилните телефони и лесния достъп до цифрови предавания отдавна отминаха дните, в които се налагаше да въртим радиото и да си причинявате мини инфаркт, когато случайно превключите от FM на AM (конкретно хората, които слушат със слушалки).
Но каква всъщност е разликата между двете?
За да разберем разликата между AM и FM вълните, първо е важно да знаем как радиостанциите, които все още използват традиционните методи на излъчване, работят.
Нещата започват с електромагнитна вълна – в случая радиовълна – която има постоянна честота и амплитуда. Когато от радиостанцията пускат песен или водещият чете прогнозата за времето, например, този звук се кодира във вълна чрез промяна на нейните честота и амплитуда.
След това тя се изпраща от големите предаватели, които виждате на радиостанциите, и се приема от приемника на радиото, който декодира информацията с помощта на демодулатор и я преобразува обратно в звукови вълни.
AM означава амплитудна модулация (amplitude modulation), което ви подсказва как работи. Амплитудата е височината на вълната и при станциите, които използват AM излъчване, те променят амплитудата на носещата вълна, за да кодират информацията.
FM, от друга страна, означава честотна модулация (frequency modulation) и, както може би се досещате, в този случай станциите регулират честотата на носещата вълна.
Двете се използват и до днес – но има ли някоя от тях предимство пред другата?
AM има един доста съществен проблем – много други източници произвеждат радиовълни, подобни на тези, като електропроводи, мълнии и дори Слънцето. Вълните могат да си пречат една на друга, а в този случай другите източници могат да пречат на носещия сигнал и също така да модулират амплитудата му.
Резултатът от това е, че нашите радиоприемници излъчват (понякога брутално звучащо) статично електричество.
Слушането на FM радиостанция обикновено е много по-ясно; тъй като информацията се кодира чрез промени в честотата, има малко смущения върху крайния продукт. По-голямата честотна лента, от която можете да избирате, също помага.
Ако това е така, защо хората все още използват AM радио?
Отговорът е, че тъй като има по-голяма дължина на вълната, то има много по-голям обхват на излъчване от FM и може да проникне дори в райони, където сградите са много на гъсто. Радиото е нещо повече от музика – способността на AM радиото да достига надалеч може да се окаже доста полезна в случай на излъчване на спешни съобщения.