Какво всъщност означава Wi-Fi

| от |

Може би сте предположили, доколкото изобщо сте се замисляли, че Wi от Wi-Fi означава wireless, тоест безжичен. А може би сте предположили също, че не е възможно да е съвпадение, че Wi-Fi звучи като друг технически термин: hi-fi, т.е. high fidelity ili висока точност.

Така че естественото заключение е, че Wi-Fi вероятно означава безжична точност.

Но дали е така?

Wi-Fi, според Verizon, „е радиосигнал, изпратен от безжичен маршрутизатор до близко устройство, което преобразува сигнала в данни, които можете да видите и използвате. Устройството предава радиосигнал обратно към маршрутизатора, който се свързва с интернет чрез жица или кабел“.

След като през 1985 г. Федералната комисия по комуникациите (ФКК, САЩ) освобождава части от радиочестотния спектър за широка обществена употреба, технологичната индустрия признава необходимостта от стандартизиране на технологията за безжични мрежи, така че тя да работи с различни устройства от различни производители. (Представете си например колко трудно би било, ако настолният ви компютър Dell, телевизорът ви Samsung и телефонът ви iPhone се нуждаеха от различни мрежи, за да се свържат с интернет.) През 1997 г. Институтът на инженерите по електротехника и електроника (ИИЕЕ) най-накрая приема стандарт за безжична връзка, който да превъзмогне този проблем.

След това конгломерат от компании създава организация с нестопанска цел, наречена Wireless Ethernet Compatibility Alliance (днес вече Wi-Fi Алианс), за да приложи тази вълнуваща нова технология. Проблемът е, че тя е известна като 802.11 – или, по-точно, IEEE 802.11b Direct Sequence – а това не е много привлекателно име. Затова Алиансът се обръща към маркетинговата агенция Interbrand с молба да я преименува.

Какво означава Wi-Fi?

Именно Interbrand измисли термина Wi-Fi и логото тип „ин и ян“. Няма да сгрешите, ако си предположите, че Interbrand трябва да е почерпила вдъхновение от термина hi-fi; обикновено се смята, че това е така и че Wi идва от wireless. Но, както се казва в Оксфордския речник на английския език, „последвалото рационализиране на тази дума като съкращение на wireless fidelity е грешка“.

Причината, поради която толкова много източници твърдят, че Wi-Fi е съкращение от wireless fidelity (безжична точност), е отчасти дело на самия Алианс. Както казва съоснователят му Фил Белангер през 2005 г., „някои от моите колеги се страхуваха… Не можеха да си представят да използват името „Wi-Fi“, без да имат някакво буквално обяснение за него“. С други думи, изглежда не са разбирали как името на дадена марка, независимо колко привлекателно е то, може да бъде самостоятелно и без хората да разбират какво означава.

Затова шестимата членове на управителния съвет измислят слогана: „Стандартът за безжична точност“, който според Белангер след това е лепнат върху всякакви предмети – от рекламни материали до стоки – около година след създаването му. „Това беше грешка и само обърка хората и разводни марката“, казва той.

Ако зависеше от самия Белангер, всички щяхме да изтрием от мозъците си фразата „wireless fidelity“ и просто да приемем думата Wi-Fi като дума. „Wi-Fi не означава нищо“, казва той. „Това не е акроним. Няма никакво значение.“

 
 
Коментарите са изключени за Какво всъщност означава Wi-Fi

Повече информация Виж всички