През март 2022 г. Антарктида е засегната от извънредна гореща вълна, при която температурите се покачват с до 40°C над средните за сезона. Това събитие – най-високият скок над средната сезонна температура, регистриран някога – може да изглежда като странна аномалия, но вероятно е знак за това, което предстои на планетата Земя.
Скокът е регистриран в изследователската станция Конкордиа-Доум (на снимката) дълбоко в Източна Антарктида на 18 март 2022 г., но данните бяха разкрити в проучване едва по-рано тази година.
Средната годишна температура в Конкордия е около -55°C, въпреки че варира според сезоните между -30°C през лятото до -80°C през зимата. Март е преходният месец към антарктическата зима, като среднодневните температури обикновено се колебаят около -50°C.
В един къснолетен ден през март 2022 г. в отдалечената станция е регистриран температурен рекорд за всички времена от -9,4°C, което е с около 40°C по-високо от средната сезонна стойност.
Обхватът на топлинната вълна също е огромен – около 3,3 милиона квадратни километра.
Топлина довежда до значително количество топене на леда около Антарктида. В крайбрежните райони се наблюдава топене на повърхността, което допринася за рекордно ниската степен на заледяване на морето. Възможно е това дори да е било последната капка, довела до окончателното срутване на ледения шелф Конър на 15 март 2022 г.
Горещината е предизвикана от силна активност на тропически циклони в Индийския океан, които изхвърлят във вътрешността на ледения континент сравнително топъл и влажен въздух. Атмосферната речна интрузия също така покрива Източноантарктическото плато с дебел слой облаци, задържайки топлината в долните слоеве на атмосферата.
Тази шокиращо висока температурна аномалия е неделима от по-широките промени, пред които е изправен климатът на нашата планета, казват изследователите. Топлинната вълна в Антарктида обикновено се смята за „събитие, което се случва веднъж на 100 години“, но учените предупреждават, че заради изменението на климата това няма да е просто странно еднократно явление.
В момента Арктика от другата страна на планетата поема основната тежест на климатичните промени, като средните температури там се повишават четири пъти по-бързо от средните за света. Досега се смяташе, че Антарктида е по-малко уязвима от климатичните промени в сравнение с повечето региони по света, особено Арктика, но последните открития ясно показват, че „спящият гигант“ в Южното полукълбо започва да усеща ударите.