Предците на жабите са имали с големи кътници и хиляди кукоподобни резци – поради което съвременното им поколение изглежда малко безобидно и плюшено в сравнение с тях. Имат ли обаче някакви дентални остатъци жабите днес, останали от предците им?
Ами да. Но точно какви са и къде се намират, варира значително.
Те имат сложна история със зъбите, като се смята, че са ги губили над 20 пъти по време на еволюцията си. Използването им сред днешните жаби варира от лов до любовни ухапвания, но земноводните неведнъж са доказвали, че могат да минат и без тях.
Само един от известните на науката видове има истински зъби както на горната, така и на долната челюст. Това е голямата торбеста жаба Gastrotheca guentheri, която е описана за първи път през 1882 г.
За да се нарекат истински зъби, костите на устата трябва да имат дентин и емайл. Но да се открият тези съставни части в зъб с размерите на песъчинка не е толкова лесно. Установяването на това дали зъбите на G. guentheri са истински се усложнява още повече от опасенията, че видът може да е изчезнал, след като от доста време не е виждан в родното им местообитание в облачните гори на Колумбия и Еквадор.
За щастие тези особени жаби – които носят яйцата си в торбичка на гърба и се излюпват директно като жабчета, а не като попови лъжички – всъщност не са изчезнали, а компютърната томография на зъбите им показа, че и горните, и долните са с дентин и емайл. Откритието е изненадващо, тъй като по времето, когато този вид еволюира, земноводните не са имали истински зъби на долните си челюсти в продължение на милиони години. То противоречи на идеята, известна като Закон на Доло, според която, след като дадена сложна черта е била загубена в еволюцията, тя не се връща отново никога.
Максиларните зъби на Ceratophrys cranwelli, жабата на основната снимка най-горе
Какви зъби имат жабите?
G. guentheri може би е единствената с уста, пълна с истински зъби, но има много видове, които имат само на горната челюст, известни като горночелюстни или максиларни зъби. Някои жаби имат и малки на небцето на устата си, известни като вомеринови зъби.
Саблезъбите жаби имат горночелюстни и странни зъбоподобни изпъкналости, стърчащи нагоре на долната им челюст. Тези своеобразни кътници обаче не са съвсем канонични, тъй като при тях липсва дентинно-емайловият състав на истинските зъби и те растат само веднъж, докато истинските постоянно се подменят.
Защо жабите се нуждаят от зъби?
При тях те имат малко общо със защитата. Понякога се използват при „травматично чифтосване“, но проучване конкретно на еволюционната загуба и придобиване на зъби сред жабите установява, че диетата изглежда е най-големият фактор, особено сред животните, които се хранят с дребни неща като мравки и други малки насекоми.
„Наличието на тези зъби на челюстта за улавяне и задържане на плячката става по-малко важно, защото те се хранят с наистина малки безгръбначни, които могат просто да вкарат в устата си със силно модифицирания си език“, казва Даниел Палух, докторант в катедрата по биология на Университета на Флорида. „Изглежда, че това отслабва селективния натиск, който поддържа зъбите“.
А какви са вашите шансове някога да видите жаба със зъби?
Малки. „Ако отворите устата на жаба, има вероятност да не видите зъби, дори и да ги има, защото те обикновено са с дължина под един милиметър“, допълва Палух.