Осемнадесет милиона американци страдат от заболявания, свързани с непоносимост на глутен. Съгласно последни изследвания в САЩ, проблемът се крие в генетически модифицираните соя и царевица, употребявани от хората в храната. Лекарите смятат, че светът е пред прага на нова мащабна епидемия.
Човешкият организъм все по-често отказва да смила глутена – белтъчина, която се съдържа в зърнените култури. Непоносимостта на глутена при консумиране на храни с негово съдържание довежда до нарушаване процесите на храносмилане, в резултат от което получаваме един широк спектър заболявания – от аутизъм до рак.
Имайки предвид, че разпространението на чувствителността към глутен през последните 20 години рязко нарасна, връзката между вълната заболявания с използване на генетически модифицирани организми (ГМО) е очевидна, казва международният експерт по екологическа и продоволствена безопасност Ирина Ермакова:
Наблюдава се увеличаването на ракови заболявания в онези райони, където има много ГМО. Също там няколко пъти нарастват случаите на затлъстяване и диабет, и точно след като там са донесени ГМО. Освен това се наблюдава безплодие, при това не само у хората или бозайниците, но практически у всички живи организми. Това може да доведе до разрушаване на биосферата, тъй като престават да се размножават полезни насекоми и бактерии, изчезват растения. Изобщо, ГМО е бомба със закъснител.
Междувременно, в света няма единна оценка на опасността от ГМО. Например, в САЩ такава продукция се използва широко. Там дори няма закон за задължително маркиране на продукцията, съдържаща ГМО. В Китай се разрешава отглеждането на генетически модифицирани памук и папая, но се внася също ГМО-царевица и ГМО-ориз. В Европа от производство на ГМО са се отказали Австрия, Германия, Франция, Гърция, Полша, България, Люксембург, Унгария. А Украйна скоро ще попълни списъка страни, където расте ГМО-соя, съответното решение вече е подписано.
Проблемът е там, че още не са проведени глобални изследвания на влиянието на ГМО върху околната среда и, по-специално, върху човека. Учените, работещи с транснационалните компании-производители на ГМО-продукция, и независимите учени, не поддържащи генната инженерия, не могат да се договорят. Не доверяват на експериментите един на друг. А тъй като от гледна точка на бизнеса отглеждането и използването на ГМО-зърно е по-изгодно, отколкото обикновеното, в различни страни то има силно лоби, пише Гласът на Русия.