САЩ няма да се отказват от създаването на система за противоракетната отбрана (ПРО) в Европа, въпреки перспективата от уреждане на ядрения проблем на Иран. Барак Обама изказа съмнение в искреността на иранците.
Според представител на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, плановете по ЕвроПРО остават непроменени. Изглежда тези думи следва да се смятат за отговор на заявлението на министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров, предположил неотдавна, че ако всички споразумения с Иран бъдат изцяло реализирани, това ще направи безсмислено и създаването на ПРО на НАТО в Европа.
Всъщност Русия не настоява решението по ПРО да се взема точно сега. Но някои експерти предполагат, че положението с ЕвроПРО няма съществено да се промени при каквито и да е резултати на преговорите с Иран. Ето мнението на заместник директора на Института на САЩ и Канада Павел Золотарьов:
– Разбира се, ЕвроПРО изобщо не е реакция на опасност от страна на Северна Корея или Иран. В днешния свят САЩ са длъжни преди всичко да гарантират глобална отбрана на своята територия. И тук става дума за потенциални заплахи, без обвързване с някакви конкретни държави. Ясно е, че преди всичко може да става дума за Русия и Китай, независимо от развитието на политическата ситуация.
В качеството на официален мотив за ЕвроПРО Вашингтон сочи заплахата от страна на „повече от 30 държави”, но от всички тях на широката общественост са известни само Иран и КНДР. Редица експерти наричат американските страхове по този повод като „изцяло намислени”. Нито корейците, нито иранците нямат никакъв повод да стрелят по Европа. В КНДР са загрижени от оцеляването. А иранците искат да разширят своето влияние в ислямския свят. Един единствен залп по посока към европейските столици ще сложи кръст на тези планове.
ЕвроПРО в днешния й вариант не представлява опасност на стратегическия потенциал на Русия. Според редица експерти, ракетите SM-3, които са основа на ЕвроПРО, нямат нито скорост, нито далечина на полета за сваляне. Във връзка с това някои специалисти допускат, че причината, по която Вашингтон иска запазването на ЕвроПРО, лежи в сферата на финансите. Всяка година американците харчат за тази система близо $10 милиарда. Вече са изразходвани $180 милиарда. През близкото десетилетие следва да се очаква удвояване на тази програма.
Безкрайният по размах и продължителност проект за ПРО е способен да осигури голямо финансиране на американския военнопромишлен комплекс, което е особено актуално в условията на започващите съкращавания на военните разходи. Излиза, че стратегическата безопасност на Европа става заложник на американския бизнес, пише Гласът на Русия.