Как Диксън Бланко сложи край на „Черната вдовица“ в Маями

| от |

Всички я наричат „Майката на кокаина“ и има причина – Гризелда Бланко е известна като лидер на нарко империя, от която се страхува самият Пабло Ескобар. Истината е, че Пабло се е надявал да достигне нейните мащаби, но страхът, че ще бъде заличен, го принуждават да стои далече от тази доня. До днес се твърди, че Гризелда може би никога нямаше да е достигнала това ниво, ако не са родните ѝ синове. Диксън Трухильо е основоположник и успява да развие империята на „Черната вдовица“ – прякорът на Гризелда – до степен, в която ще се трупат планини от пари.

Диксън успява да изгради безупречни успехи в Ню Йорк, а след това няма никакви проблеми с превземането на Колумбия. Най-накрая започва да инвестира и в картелните пътища около Сан Франциско, където наркотиците са нещо ново и вълнуващо. Легендата разказва, че Диксън прекарва около половин тон кокаин всеки месец. Единствената грешка на младията картел е, че не подбира партньорите си. Запознанството с Гери Гомез ще бъде фатално, но нека разкажем историята както следва.

Гризелда Бланко има трима съпруга, които бетонират прякора ѝ „Черната вдовица“ – всеки един от тях умира по брутален и жесток начин. Първият любимец е Карлос Трухильо – контрабандист и каналджия на хора от Мексико към САЩ. Запознава се с Гризелда, когато е едва на 13 години. Гризелда ще роди трима сина – Диксън, Освалдо и Юбер – последният не е кръстен на таксиметровата компания. Децата се раждат във време, в което Гризелда не е навършила 21 години.

Това не ѝ пречи да се настани във високите постове на картелната индустрия. Кокаинът ще стане хит през 70-те години на миналия век и ще започне да носи милиарди на онези, готови да рискуват всичко, за да залеят САЩ с бял прах. Карлос ще бъде елиминиран от Гризелда през 1970 г. и трите деца дълго време няма да знаят какво се е случило с баща им. Вторият съпруг на Гризелда – Алберто Браво ще премести цялата фамилия в Куинс и ще продължи да използва топлата връзка с коломбийските конаинови картели.

Гризелда използва всички сили, за да изпревари дори италианската мафия и да се превърне в уважавано лице на мафията. През 1975 г. започват трусовете и преследването от полиция и ФБР, което ще принуди фамилията да се премести обратно в Колумбия, но на изпроводяк, Гризелда ще елиминира Браво. Цялата империя ще остане в ръцете на нейните синове, които все още са в тийнейджърска възраст. Четвъртия брак на Гризелда ще даде още едно дете – Майкъл Корлеоне.

Излишно е да казваме, че императрицата на кокаиновия картел в САЩ е била вдъхновена от Марио Пузо и историята за „Кръстника“. Вместо да продължава да се занимава с Ню Йорк, Гризелда вече има нова цел – Маями. Там няма толкова конкуренция и преди властите да усетят заплахата, тя вече е на върха на престъпната империя, гарантирайки, че кокаинът ще бъде внасян само от нея. Онези, които са дръзнали да се противят на това, намират своята смърт по най-мъчителен и оригинален начин. Нищо не обединява мафията и отдела за борба с наркотици, както един общ враг, в този случай това е Гризелда.

Отдел за борба с наркотиците, САЩ

В началото на 80-те години, когато Диксън вече бере плодовете от труда на майка си, агент на отдела за борба с наркотиците – Боб Паломбо е прехвърлен в Маями и трябва да се занимава с разследването на синовете на Гризелда. Изискването на агенцията е, че трябва да се проследят синовете и да се открият информатори, предлагащи информация за елиминирането на Черната вдовица. В този период е ясно, че цялото семейство е получило апетитни позиции и оперира в цяла Америка. Ясно е, че Юбер се намира в луксозен апартамент в Маями, докато Диксън обикаля страната и най-често живее в Сан Франциско.

Изненадващо е, че малцина могат да кажат нещо повече от локацията на синовете, техните занимания продължават да се пазят в дълбока тайна. По пътя на разследването, някой дава информация, че отделът ги издирва и тримата правят всичко възможно, за да елиминират всички пътища, които биха довели до присъда.

През 1984 г. ще се появи и Гери Гомез, точно той ще потърси помощ от отдела, тъй като е нарочен за елиминиране от фамилията. Официално е осъден на 10 години затвор за разпространение на наркотици и тъй като не иска да бъде екстрадиран, предлага сделка, с която ще даде информация за всички от фамилията Бланко, но с надеждата, че ще има по-лека присъда и няма да се откъсне от семейството си.

Най-странното е, че Гери никога не е бил чак такъв картел, той е продавал и разпространявал наркотици, използвайки сянката на семейство Бланко. В техните редици е бил само човекът, който поддържа всички автомобили и има достъп до кокаин, който да продава извън пределите на Гризелда и нейните синове.

Това е единствената възможност за установяване на контакт и Гери е принуден да открие Диксън. Двамата се срещат в Сан Франциско, а бонус за Гери е и фактът, че Освалдо също пристига на срещата и е готов да говори за бизнес. Братята ще поискат от Гомез да започне а пере пари от тяхната дейност, единственият човек с някакви резерви, е Гризелда. Преди да му повярва, тя иска да тества новия кадър, тъй като никога не е очаквала, че Гери има потенциала за някакви по-велики дела.

Гери трябва да вземе около 40 хиляди долара от непознат човек в Маями и след това да се срещне с нея в Лос Анджелис, където да получи допълнително сумата от половин милион долара. Парите трябва да бъдат изпрани и върнати като легална сума. Това, което Гризелда не е подозирала е, че Гомез ще бъде винаги в компанията на непознати агенти под прикритие, които ще заснемат всички действия.

На 30 май 1984 г. Гризелда прекрачва лобито на хотел „Sun Sentinel“, облечена е в модерна рокля, носи перука, тъмни очила и се опитва да се прикрие по възможно най-добрия начин, но това не помага. Отделът знае как изглежда и лесно може да разпознае острата брадичка и други уникални черти от нейното лице. Гомез взима сумата от Гризелда, отива на среща с Диксън в Сан Франциско и получава допълнителни 25 хиляди долара. Операцията минава без никакви пречки, но Гризелда продължава да е особено недоволна от фактите.

Гризелда, Майкъл, Освалдо, Диксън и Юбер.
Снимка: Отдел за борба с наркотиците – САЩ

Необходими са няколко месеца в тестове и проверки, преди да има шанс за Гомез да се добере до големите пари. През септември, същата година, Гомез няма никакви конткати с Гризелда и това го притеснява. Времето на разследващите върви към своя край, а нещо още по-страшно е, че ако не се стигне до присъда, информаторът може да отиде в затвора. Неприятните новини също не закъсняват, Гризелда е в Колумбия и не е свалила своето недоверие към новия кадър.

Оказва се, че Гомез не успява да направи много, но агент Дан Мориц има малко по-голям успех от Паломбо през януари 1985 г. Той успява да открие адрес, нает от колумбийци на няколко пресечки от последния известен на Гризелда. След като наемателите не можели да обяснят какво наистина правят там и как плащат сметките си, полицаят преглежда сметките и забелязва, че електричеството се плаща лично от Черната вдовица. Следвайки тази линия, агентите скоро намират и следите на Майкъл Корлеоне. Домът се наблюдава точно 20 минути, за да може един от агентите да види как Гризелда отваря входната врата. Отделът е вдигнат по тревога и скоро пристига специален отряд за борба с тероризма, готов да влезе в дома.

Кокаиновата кралица се намирала в спалнята и дори не разбрала, че нейните гардове са били неутрализирани тихо. Агент Паломбо разказва, че е успял да влезе в спалнята на дамата, докато спи, да я целуне по бузата ѝ и тихо да ѝ прошепне:

„Оля, Гризелда, най-накрая се срещаме.“

Черната вдовица дори не подозирала, че това може да се случи и реално нямала никакъв отговор. След прибирането на майката, отделът започва бързо преследване на синовете. Освалдо е заловен с обвинение за подправяне на документи и търговия с автоматично оръжие, той се оказва по-лесен от останалите двама братя.

Докато е в затвора, Гризелда има само един посетител – Глория. Властите проследяват телефонните записи и откриват, че Черната вдовица звъни само на един номер в Лос Анджелис. От другата страна на телефона стои Убер, който дори не осъзнава, че прави най-голямата си грешка. Той се озовава пред дома си, когато полицаите оглеждат обекта.

Последен за залавяне остава Диксън. Убер иска да се обади на адвокат и изпраща своята приятелка да телефонира. Тъй като адвокатът не вдига телефона си, същата непозната дама решава да се обади на Диксън, който обещава да дойде. И наистина, третият брат пристига, а агент Паломбо решава да го задържи. Това бил един от най-големите подаръци, които можел да получи в това разследване. Задържането на всички братя е и краят на едно разследване, продължило около цяло десетилетие.

 
 
Коментарите са изключени за Как Диксън Бланко сложи край на „Черната вдовица“ в Маями

Повече информация Виж всички