През изминалия век ФБР е институция с жизненоважно значение в американската история, която е в центъра на някои от най-значимите проблеми на националната сигурност и криминалните престъпления в страната.
Така че не е изненадващо, че през това време са се появили някои митове и недоразумения относно Бюрото, отчасти поради сложния и понякога деликатен характер на работа му.
Ето няколко от най-разпространените митове през годините, като не вземаме предвид по-крайните фантасмагории…
ФБР има „Досиетата Х“
Е, първо, на ФБР не му е работа да разследва свръхестественото, както Скъли и Мълдър в телевизионния сериал „Досиетата Х“. Да, то има досиета за някои необичайни явления – като осакатяването на добитък и НЛО и Розуел – но обикновено само защото хората са съобщили за нещо и агентите са го записали. Някои от досиетата наистина включват случаи, свързани с потенциално нарушение на федералния закон под юрисдикция на ФБР. Един от примерите е операция „Маджестик 12“ – предполагаемата тайна група от правителствени служители, натоварена от президента Труман да проучи Инцидента в Розуел (при който са събрани останки от военен балон за наблюдение, за които конспиратори години по-късно твърдят, че са останки от НЛО). Когато през 80-те години на миналия век се появи нещо, което изглеждаше като строго секретен документ за сформирането на „Маджестик 12“, ФБР е помолено да разследвам възможно нарушение на класифицирана информация. Бюрото стигна до заключението, че документът е фалшив. И така, равносметката: макар че преследването на извънземни и други свръхестествени същества от страна на агентите може да е добро забавление, то не е част от длъжностната на тази администрация и тя няма скрита някъде тайна колекция от Досиета Х.
ФБР съди хора
Служителите в Бюрото са следователи, а не прокурори. Тяхната работа е да събират факти и доказателства и да представят резултатите на местния прокурор в Министерството на правосъдието, който вече решава дали да заведе дело в съда. Тъй като те са разработили фактите, може да бъдат помолени да представят или обсъдят констатации си в съда.
Бюрото редовно шпионира американския народ.
Абсолютно не. Бюрото се ръководи и внимателно спазва точно определен набор от закони, разпоредби и насоки, усъвършенствани в продължение на 100 години практически опит, които определят как може и трябва да провежда разследванията си. Това винаги е било деликатен баланс между използването на инструментите, с които разполага, за разкриване на престъпления и предотвратяване на атаки, и спазването на гражданските свободи на всички американци. За един век то, разбира се, е допуснало някои грешки, но те са били малко и редки в сравнение с огромния обем работа, която върши всеки ден. Въпреки че някои отдавна предричат, че ФБР ще се превърне в тайна полиция, подобна на Биг Брадър, този сценарий просто не се е случил.
ФБР има досие за всеки американец.
Някои хора смятат, че ФБР разполага с огромен набор от досиета за всички лоши неща, които някога са вършили. Това не е вярно! То съхранява следствени досиета за сериозни нарушения на федералния закон и големи заплахи за националната сигурност. Няма „досие“ за вас, освен ако не сте шпионин, терорист или престъпник или не сте заподозрян в подобно нещо (а думата „досие“ се използва доста свободно, тъй като обикновено материалите се организират по случаи, а не по лица). Някои хора се появяват в досиетата, ако са предоставили информация или са били жертва по дело… или защото упълномощена трета страна е поискала информация за тях – но този вид информация се съхранява съгласно строги закони и за законово определен период от време.
ФБР не може или не трябва да се занимава с разузнаване.
Това е стар мит, който често се повтаря след 11 септември. Но стогодишната история на Бюрото говори друго. Още от най-ранните си години то използва разузнаването (съгласно тогавашните закони и насоки), за да се справи с основните заплахи и да ги обезвреди – от гангстери и мафиоти, до вчерашните съветски шпиони и днешните терористи. Факт е, че ФБР винаги е било както разузнавателна агенция, така и правоприлагаща организация за национална сигурност… и подобно на колегите им от полицията и разузнавателната общност, събирането и споделянето на разузнавателни данни са част от ежедневието. Със сигурност агентите са по-добри в това след 11 септември и продължават да се усъвършенстват и в бъдеще.