Много преди всичките розови предавания, сайтове и гурута да ни зараздават любовни съвети, Хестър Шапоун заявява в бестселъра си от 1773 г., че „цялото ви щастие на този свят … вероятно ще зависи от другаря, с когото се вземете за цял живот.” „Книгите за поведение“ на Шапоун и други нейни съвременници са основният източник на съвети за младите жени през 18 и началото на 19 век – предвикторианската епоха, обикновено наричана епохата на Регентството заради нейния различен стил. Те съветват дамите как да се сприятеляват, да водят разговори и, разбира се, да намерят „перфектен партньор“.
По-долу предоставяме 11 лесни правила за успех в романтиката от Регентската епоха, извадени от най-популярните книги със съвети на това време.
Хестър Шапоун
Обличайте се възможно най-женствено
„Съжалявам, че го казвам, но това разграничение между половете изглежда много слаби зачитано от нашите съвременни изискани дами“, отбелязва една книга със съвети. „Те смятат, че по този начин“ – като носят мъжко облекло – „ще се изтъкнат по-ефективно за любовта и възхищението на мъжете; в което обаче (ако мога да вярвам на баща ви и чичо ви) те много грешат.
Намерете някой като вас…
Или на езика на Регентството: „Сред елементите, които влияят на вероятността за съпружески комфорт, разумното сходство на разположението между двете страни е един от особените моменти.“
… но не просто приятел
„Нищо не може да разруши спокойствието в по-голяма степен от платоничните привързаности“, пише Мери Уолстънкрафт, най-известната феминистка мислителка на епохата. „Ако сърцето на една жена е разкрепостено, тя не бива да се поддава на приятни заблуди и да си представя, че ще бъде доволна от приятелството на мъж, на когото се възхищава.“
Не излизайте с философ…
„Не вземайте човек, погълнат от учене; философът не е човек от този свят“, съветва Уилям Кенрик. „Той винаги ще те държи по-ниско от неговата дълбока мъдрост.“
… или с поет
„Когато Човек говори за почтена Любов, можете с честно удоволствие да чуете неговата История; но, ако той лети в небесата; нарича ви ангел или богиня; обещава да се прободе като герой; или да умре в нозете ви, като роб; той само симулира“, предупреждава Уетенхол Уилкс. „Ако не можете да не му повярвате, просто си спомнете старата фраза: Насилствените неща никога не могат да продължат.“
Всъщност, не се влюбвайте
„Удоволствията на любовта не са нито стабилни, нито постоянни“, пише маркиза дьо Ламбер. „Веднага щом тя започне да се усеща, махни се веднага и не се вслушвай в оплакванията на сърцето си.“
Но ако се влюбите, не го крийте
„Не се опитвайте да бъдете сдържани; той ще види задъханите ви гърди през тънкия, лек воал и лицемерието ще го отврати“, казва Джон Бенет.
Определено не казвайте колко много обичате обекта на вашата привързаност
„Позволете ми да ви посъветвам никога да не му откривате пълната степен на любовта си; никога, дори и да се омъжите за него“, пише Джон Грегъри. „Сватбата достатъчно показва вашите предпочитания, което е всичко, което той има право да знае.“
Прощавайте малките грешки на вашия кавалер…
Дори и най-благородният характер „може да е виновен за дребни изцепки на заядливост или лош хумор“, признава една книга за поведението. Човек не трябва да приема „сянката за същност – непоправима грешка, бременна с безброй последващи злини!“
… но помнете, че мъжете не се променят
„Сред различните абсурдни и палави уроци, които младите жени бяха свикнали да учат от драматичните представяния през последната епоха“, предупреждава Томас Гизбърн, „един от най-абсурдните и палави е този: че мъж с порочен характер е особено вероятно, веднъж реформиран, да стане добър и примерен съпруг.“
Няма нищо лошо в това да си необвързан
Въпреки цялото значение, което се придава на брака, Хестър Чапоун знаеше една неостаряваща тайна за пълноценен живот: „Не се страхувайте от да бъдете необвързани. Достойната жена никога не е лишена от ценни приятели, които в голяма степен й удовлетворяват липсата на по-близки връзки.“