От Сакраменто до Лос Анджелис колониалните отпечатъци на Испания могат да се видят ясно в днешна Калифорния. Но знаете ли, че през 18 век царска Русия също притежава част от този бъдещ щат?
Григорий Шелихов (1747-1795) е игнориран в безброй учебници по история. През 1784 г. този авантюристично настроен търговец на кожи основава колонията Трий Сейнтс Бей – първото постоянно руско селище в Северна Америка, на остров Кодиак в Аляска. Тогава Русия възлага големи надежди за експанзия на изток, виждайки колонията като първата стъпка към превръщането на Тихия океан в личното „вътрешно море“ на империята. В този дух, 15 години по-късно е създадена могъщата Руско-американска компания, която бързо започва да налага монопол върху търговията в Аляска. И няма да се откаже от това си правомощие, докато Аляска не е закупена от САЩ през 1867 г.
Кожите от видри са с голяма преднина най-доходоносната стока в района. Въпреки това, след няколко десетилетия на прекомерен лов от Руско-американската компания, животните започват да намаляват. В същото време руските заселници изпитват трудности при адаптирането на традиционните си земеделски практики към коварния терен на Аляска и съкратения вегетационен период. В резултат на това става малко трудно да се снабдяват колонистите с достатъчно храна. И трябва да се направи нещо.
Григорий Шелихов
Калифорния
Тогава Русия насочва погледа си към Калифорния. Първоначално колониите в Аляска просто се интересуват от придобиването на повече храна чрез търговия със своите испански колеги от Кали. Но, както знаем от първа ръка, чуждото изобилие е едно от нещата, които много дразнят руснаците. Така скоро те започват да правят планове да изкажат собствени претенции върху слънчевото, богато на видри крайбрежие на щата.
Разположен на 100 километра северно от днешния Сан Франциско, Форт Рос е най-голямата останала следа от това усилие (на главната снимка е Православната църква Св. Никола във Форт Рос). Това дървено селище, днес историческа забележителност, е официално основано на 2 февруари 1812 г., след като е придобито от местните индианци за „три одеяла, три чифта бричове, две брадви, три мотики и малко мъниста“.
Рос, който получава името си от фонетично съкращение на Русия, приютява обитатели през следващите 29 години. За съжаление, въпреки усилията на заселниците, този експеримент не успява нито да реши адекватно хранителната криза в Аляска, нито да произведе достатъчно кожи от видри, за да стане печеливш. Освен това присъствието на Русия там не е посрещнато топло от испанците (повече за това след малко). Накрая през 1841 г. територията на Форт Рос е продадена на американски пионер на име Джон Сътър (1803-1880), този път за договорената сума от 30 000 долара, която обаче той никога не изплаща.
Чекът за 7,2 милиона щатски долара, с който САЩ купуват Аляска от руснаците (приблизително 140 милиона долара през 2021 г.)
Раждането на Сан Франциско
Едно отклонение, наполовина свързано с темата – на колониална Русия може да се припише частично заслугата за създаването на един от най-известните документи на Америка: доктрината „Монро“. През 1821 г. цар Александър I, чиито поданици сега властват над всичко от Аляска до Орегон (да не говорим за тази малка част от Калифорния), издава императорски указ, който забранява на чуждестранни плавателни съдове да се приближават на по-малко от 160 километра от „неговия“ тихоокеански северозапад.
Държавният секретар Джон Куинси Адамс бързо информира руските посланици, че правителството на САЩ ще „оспори правото на Русия на каквото и да е териториално установяване на този континент и че трябва ясно да се приеме принципа, че американските континенти вече не са обект на никакви нови колониални учреждения.” Две години по-късно този аргумент ще бъде отразен в антиколониалисткия манифест на президента Джеймс Монро.
Освен това Сан Франциско дължи съществуването си на присъствието на Русия в Северна Америка. На 28 октомври 1776 г. – денят, в който янките и британските сили се сблъскват в битката при Уайт Плейнс на повече от 4000 километра – Сан Франциско е основан от испанците, които се надяват, че това ново селище ще обезсърчи пристигащите царски търговци на кожи да се движат още на юг.
Още доказателства за влиянието на Русия върху Калифорния се намират в името на квартала „Ръшън Хил“ в Сан Франциско. По време на златната треска в щата там са открити шепа надгробни плочи с надписи на кирилица (които вероятно са принадлежали на руски търговци), което предоставя още една следа от дълбоко вкоренената връзка на т. нар. Голдън Стейт с тази отдавна изчезнала империя.