Всички сме били хващани в крачка от дъжда. Разумните сред нас намират подслон, докато други може да решат да останат навън или да се ползват с чадър или дъждобран за защита.
Но какво правят птиците? Радват ли се на дъжда? Или се крият някъде, докато отмине?
Отговорът на този въпрос изглежда, зависи от вида. Може би сте забелязали, че когато става въпрос за по-малките птици, които виждаме най-често, те изглежда са по-малко по време на проливен дъжд. Ако не са в небето, тогава къде са?
Къде отиват птиците, когато вали?
За разлика от хората, не всички животни са толкова слабо оборудвани да се справят с няколко дъждовни капки; има насекоми, например, като пеперудите, с бронирани крила, които ги предпазват, когато небето се отвори. Птиците пък имат доста водоустойчиви пера.
Те използват своя клюн, за да поемат масло от жлезите, разположени близо до опашката им, и го разтриват по перушината си. Това осигурява мазно покритие, което може да отблъсне водата, като така се поддържат сухи при лек дъжд. Следователно, ако не е някаква тежка буря с обилен валеж, вероятно все още ще ги видите да се занимават с птичите си начинания.
Но когато наистина вали, ситуацията е различна.
Някои птици избират да запазят перата си сухи и да се скрият – и съдейки по състоянието на този бухал след банята, трябва да се съгласим, че това вероятно е най-доброто решение.
При проливен дъжд птиците сплескват перата си, за да ги направят по-устойчиви на вода и ще заемат привидно контраинтуитивна позиция – с насочен към дъжда клюн. Тази стойка обаче гарантира, че дъждът (а и градушката) ще се стече от тях и няма да проникне между перата им.
Но и тези тактики не са напълно безгрешни. Мокрите пера са студени пера: когато водата си проправи път във въздушните джобове между тях, на пилетата може да им стане доста студено. Птиците – особено малките с по-голямо съотношение на площ към обем – могат да бъдат изложени на риск от хипотермия, когато това се случи.
Така че по време на дъжд често ,могат да бъдат забелязани малки птичета да се крият из храсти или в гъстите корони на дърветата. Те също могат да решат да се скупчат заедно освен за защита от дъжда, и за топлина.
Въпреки това, както споменахме по-рано, не всички птици имат еднакво отношение към дъжда. Някои обичат водата толкова много, че се къпят в нея, разпервайки перата си, за да се накиснат по-добре.
Могат ли птиците да летят в дъжда?
Независимо дали даден вид се крие от или играе под дъжда, всички те трябва да ядат – което означава, че ако бурята е достатъчно дълга, в даден момент ще трябва да се противопоставят на времето и да тръгнат да търсят храна.
Благодарение на своето яке от масло, повечето птици могат да летят в дъжда, поне на къси разстояния. Някои по-големи, като гъски, патици, лебеди и чайки, дори често летят в дъждовен период. Но дори на тях може да им е трудно при силен порой.
Влажните крила може да затруднят летенето, заедно със спадът на налягането на въздуха, който придружава дъжда, което означава, че целият процес ще използва повече енергия. Когато и вятърът стане силен, летенето вече си е направо опасно. Освен това, има по-малко храна по време на бури, което означава, че да се лети на мокрото, макар и възможно, не винаги е за предпочитане.
Дори морските птици, които са едни от най-силните летци и водата не им е чужда, се уморяват от безмилостния дъжд. Някои заобикалят, за да избегнат циклоните, докато други се насочват към вътрешността им – а някои особено безразсъдни морски птици летят право в окото на бурята. Не че имат желание да умрат, дори напротив – тази тактиката всъщност се смята, че им помага да оцелеят, като ги предпазва от летящите отломки на брега.
Това е само още един от начините за справяне с бурята. Ние обаче предпочитаме да си носим чадър. Или пък да изчакаме дъждът да спре в храстите заедно с малките прички.