В Индия валя риба в „много рядък“ метеорологичен феномен

| от |

Когато метеорологичният отдел в Телангана, Индия, прогнозира проливни дъждове, служителите не очакват толкова много сигнали за валежи от риба… Според доклади от ABP, жителите на град Джагтиал в Телангана са изпитали много редкия феномен „животински дъжд“, когато риба е започнала да пада от небето върху тях.

Видеоклип, споделен в Twitter, показва някои от рибите, изсипали се върху града, една от които все още се движи. Регионът преживя тежки метеорологични условия, включително наводнения и проливни дъждове.

Докато да валят животни от небето е сцена, с която сме запознати единствено от книгите, този феномен, макар и изключително рядко явление, може да се случи и в реалния свят – при правилните условия.

„Това е много рядко явление, но много от време на време можете да се получи“, казва говорител на метеорологичната служба на Обединеното кралство.

Та как точно се получава?

„Накратко, отломки, или в този случай малки риби или жаби, могат да бъдат уловени от възходящо течение по време на образуването на гръмотевични бури. То трябва да е особено силно и да се развива над река или близо до морето, за да може малка риба или жаба да се транспортира с него, но са известни подобни случаи.“

Съобщава се, че в Тексас се случва животински дъжд в края на 2021 г., в град Тексаркана. Споделяйки своя опит във Facebook, официалният акаунт на City of Texarkana пише: „2021 г. ни предлага всякакви номера… включително дъжд от риба в града днес… Въпреки че е необичайно, такива неща се случват…“

Феноменът обаче не става само с рибите – Библиотеката на Конгреса казва, че подобни свдетелства за животни, които валят от небето, са ставали и с жаби. Тъй като са с подобни малки размери, водолюбивите земноводни също могат да бъдат пометени във въздуха при силни пориви и да се поемат от водните струи.

Съобщава се, че жабите не падат само по време на дъжд, а и в по-замръзнала форма.

„Когато валят жаби в Дъбюк, Айова на 16 юни 1882 г., учените предполагат, че малките животинки са били вдигнати от мощно възходящо течение и замразени в градушка в студения въздух над земната повърхност“, казват от Библиотеката.

„Въпреки че никой всъщност не е бил свидетел на възходящо течение, което вдига жабите от земята, теорията е научно правдоподобна, тъй като такова течение редовно вдига леки отломки и ги пренася на значителни разстояния.“

Wea02218 - Flickr - NOAA Photo Library

Дъжд от змии, 1680 г.

През историята също се съобщава за дъжд от нелетящи животни и предмети. През 1 век след Христа римският натуралист Плиний Стари документира бури от жаби и риби. През 1794 г. френски войници виждат жаби да падат от небето по време на проливен дъжд в Лален, близо до френския град Лил. Жителите на Йоро, Хондурас, твърдят, че там всяко лято се случва „рибен дъжд“, феномен, който те наричат ​​Lluvia de Peces.

С валежите започват и обясненията, разбира се. Френският физик Андре-Мари Ампер е сред първите учени, които се заемат сериозно с въпроса за дъждовните животни. Обръщайки се към Дружеството по естествени науки, Ампер предполага, че понякога жаби бродят из провинцията в големи количества, където силните ветрове могат да ги вдигнат и отнесат на големи разстояния.

След докладван дъжд от риба в Сингапур през 1861 г., френският натуралист Франсис дьо Лапорт де Кастелно спекулира, че се е случила миграция на ходещи сомове, които се влачат по земята от една локва в друга след дъжд.

Най-вероятното обяснение за много от предполагаемите случаи обаче е, че животните изобщо не валят, а са движени от ветрове или някакъв вид потоп. Това обяснение също изяснява разпространението на твърденията, че само един вид животно вали от небето.

Настояща научна хипотеза е торнадни водни струи: торнадо, което се образува над водата. Съгласно нея, таква водна струя транспортира животните на относително голяма надморска височина, пренасяйки ги на големи разстояния.

Тази хипотеза изглежда подкрепяна от типа твари в тези дъждове: малки и леки, обикновено водни, и от предположението, че дъждът от животни често е предшестван от буря. Теорията обаче не отчита как всички те биха били само от един вид, а не са група животни с подобен размер от една област.

 
 
Коментарите са изключени за В Индия валя риба в „много рядък“ метеорологичен феномен

Повече информация Виж всички