Няма да ви бавим: сладкият и орехов аромат на ванилина, основният компонент в екстракта от ванилия, изглежда е любимият аромат на хората по света, според ново проучване, публикувано тази седмица в Current Biology.
От списък с десет уникални аромата, респонденти от различни културни среди класират ванилията като най-приятния, съобщава Питър Докрил за Science Alert, и изследователите предполагат, че може да има еволюционна основа за универсалната симпатия към този аромат.
„Хората от различни култури по света подреждат различните миризми по сходен начин, въпреки че възприятието за миризма има личен характер, а не културен“, казва авторът на изследването Артин Аршамян, невролог от Института Каролинска в Швеция, в изявление.
Екипът иска да определи дали възприемането на миризмата е еднакво в целия свят или хората културно са научили кои аромати да предпочитат и кои да мразят. За изследването те се питат 225 души от 10 различни културни групи.
Участниците са събрани не само от градските райони на Съединените щати, Мексико и Тайланд, съобщава Джо Пинкстоун за Telegraph, но в изследването са включени и групи не само от градовете, а и от тропическите гори в Югоизточна Азия, като народа Семак Бери от Малайския полуостров в Тайланд, и от рибарски общности от тихоокеанското крайбрежие на Централна Америка, съобщава Science Alert.
Участниците са помолени да подушат флакони, съдържащи десет аромата, представени в случаен ред. След това са помолени да ги подредят от най-приятния до най-малко приятния. Флаконите с аромати са транспортирани до изолирани региони от учени на място, за да може екипът да получи данни и от хора, които са били слабо или никак изложени на западни миризми, според Telegraph.
Екипът установява, че миризмата, класирана като най-приятна, е ванилинът, основният компонент в екстракта от ванилия. След него се нарежда етил бутират, плодов аромат на ананас. Химическото съединение Линалол, цветен и пикантен аромат, открит в над 200 растения, включително лавандула, се класира на трето място.
Най-малко популярен аромат е на изовалерианова киселина, съединение с проникваща, остра миризма, често срещана в сиренето, соевото мляко и потните крака, съобщава Science Alert. Тенденциите за оценка на ароматите в този ред са последователни на всички тествани места.
Когато анализират данните, учените установяват, че влиянието на културния произход играе само малка роля в предпочитанията към миризмите. Културата е свързана с 6% от дисперсията, докато молекулата на всеки аромат е повлияла на 40% от селекциите. Въпреки че хората могат да класират миризмите в малко по-различен ред, вариацията се основава на лични предпочитания, а не на културни влияния. Личните предпочитания представляват 54% от избора на хората. Като цяло има прилики в различните култури по отношение на миризмите, които човек харесва или не харесва.
Тези междукултурни предпочитания за определени аромати могат да имат корени в човешката еволюция, което ще изисква допълнителни изследвания, за да се докаже и опише. Възможно е познаването на някои аромати да увеличава шансовете за оцеляване в даден момент от историята.
„Сега знаем, че има универсално възприемане на миризмата, което се ръководи от молекулярна структура и това обяснява защо харесваме или не харесваме определена миризма“, казва Аршамян в изявление. „Следващата стъпка е да проучим защо това е така, като свържем тези данни с това, което се случва в мозъка, когато усетим определена миризма.“