Ако прекарвате много време онлайн, вероятно доста често чувате, че криптовалутите, NFT и други подобни, са някаква „измама“. Но макар че със сигурност са нещо като модерният финансов див запад, криптоентусиастите обикновено твърдят, че подобни описания са в най-добрия случай преувеличени.
Понякога обаче хората, които наричат тези технологии „измами“, са прави. Мъж на име Тонг Зоу, например, загуби половин милион канадски долара – всичките си спестявания – в схема, която разследващите по-късно наричат „старомодна измама, обвита в модерни технологии“.
„Това, че измамата бе в крипто, само ме депресира още повече“, казва той пред Sky News. „Можех да инвестирам в недвижими имоти, можех да купя акции. Досега нищо не е открито. Гадно е.“
Но как Зоу, заедно с десетки хиляди други крипто инвеститори, успява да загуби такава огромна сума?
Всичко започва преди около 3 години, когато Джералд Котън почива на 30-годишна възраст от усложнения от болестта на Крон. Котън е съосновател и главен изпълнителен директор на Quadriga, най-голямата компания за обмен на криптовалути в Канада, и според вдовицата му той носи „единствена отговорност за обработката на средствата и койните“ на борсата.
Информацията, необходима за достъп до финансовите бази данни, е съхранявана на лаптоп, защитен с пароли, известни само на Котън – така компанията е принудена да признае, че криптовалути на обща стойност над 200 милиона канадски долара са загубени, вероятно завинаги.
Дотук пълен ужас. Но това не е всичко – през месеците след смъртта на Котън и последвалия фалит на Quadriga, Комисията по ценните книжа на Онтарио (OSC) – както и армия от анонимни акаунти в Twitter, Reddit, Pastebin и Telegram – започват да задълбават в случая.
И това, което откриват, може да се опише единствено като измама в огромен мащаб.
Котън „ръководи бизнеса, както намери за добре, без подходяща система за вътрешен надзор или контрол или коректно счетоводство“, разкрива докладът на OSC през 2020 г. и „не е регистрирал Quadriga при нито един регулатор на ценни книжа.“
„Тази липса на регистрация, както и липсата на вътрешен надзор, улеснява способността на Котън да извърши мащабна измама без да бъде разкрит“, обясняват те.
Всъщност, въпреки че е измама, която привидно може да се случи само през 21 век, Quadriga се оказва нищо повече от старомодната схема на Понци: Котън взима пари от нови инвеститори и ги използва, за да изплаща на стари инвеститори като през цялото време прибира огромни (и неправомерно присвоени) суми за себе си, за да финансира разточителния си начин на живот.
Но това не е всичко. Още през 2015 г. Котън също създава десетки фалшиви акаунти, за да стимулира търговията на своята платформа – фалшиви акаунти, които са пълни с фалшиви криптовалути. Към момента на смъртта му, тези акаунти – някои от които са наречени с абсурдни имена като Aretwo Deetwo и Seethree Peaohh – са направили стотици хиляди сделки, продавайки фалшивите си биткойни за реална валута.
Монети от 1 и 2 канадски долара
„Продължавах да ги питам: Къде са ми парите? – Октомври, ноември, декември – през цялото това време“, казва Зоу пред Sky News. „Те продължаваха да казват, че е заради делото… Просто се молех. Наистина се молех да не е измама.“
„По това време не можех да направя нищо. Нямаше начин да си върна парите“, добавя той. „След като ги депозирах, по същество вече ги нямаше.“
И тогава, на фона на нарастващите правни проблеми и оплаквания на клиенти за липсващи или недостъпни средства, Котън умира.
Но има и друг обрат в приказката. Защото странно – подозрително, може би – но смъртта може да е най-доброто нещо, което можеше да му се случи…
Ако Котън бе все още жив, в момента щеше да има невероятни проблеми. Според изчисленията на OSC, той дължи общо около 215 милиона канадски долара, само 1/5 от които досега е възстановена.
„При нормални обстоятелства тези констатации вероятно биха довели до наказателни действия срещу Котън и/или компанията“, пише агенцията в своя доклад. „Това обаче не е практично, като се има предвид, че Котън е починал, а Quadriga е в несъстоятелност и активите й подлежат на процес на разпределение, контролиран от съда.“
И ето защо – въпреки клетвените показания от вдовицата на Котън, служителите на болницата, в която той почива, и на погребалния дом, който подготвя тялото му за погребение – някои хора смятат, че крипто измамникът все още може да е жив.
„От ФБР ме попитаха около 20 пъти дали е жив“, казва пред Vanity Fair един свидетел, който има познания от близо за работата на Quadriga. „Те винаги завършваха разговорите ни с този въпрос.“
Междувременно кредитор на Quadriga и експерт по криптовалути, известен единствено с псевдонима QCXINT, казва, че Дженифър Вандер Виър, водещ следовател в отдела за киберпрестъпления на ФБР, му е казала, че истината за смъртта на Котън е „отворен въпрос“.
Омар Данани
Властите са озадачени от случая, но толкова са и тези, които се смятат за приятели и колеги на Котън. Той „не беше зъл пич“, казва Фреди Хъртлайн, основателят на Bitcoin Co-op, пред Vanity Fair; „беше като слънчев лъч“, според дългогодишния му сътрудник Майкъл Патрин (по-късно потребители на Reddit и журналисти ще разкрият истинската самоличност на Патрин – осъдения крадец и измамник Омар Данани).
Дори съпругата му съобщава, че се чувства „разстроена и разочарована“, когато научава за „лошите бизнес практики“ на мъжа си.
Тогава чудно ли е, че инвеститорите се заблуждават?
„Много хора казват, че аз сам съм си виновен“, казва Зоу пред Sky News. „Да, нося част от вината, защото постъпих безотговорно. Трябваше да се осведомя по-подробно… но откъде мога да знам?“
„Направих малко проучване в Reddit. Там казаха: „О, може да отнеме известно време, но винаги получаваш парите си. Не е измама“, казва той.
„Предполагам, че се доверих на Quadriga прекалено много… Оказа се, че всъщност е измама.“