За първи път жена успя да се излекува от ХИВ

| от |

Изглежда, че жена в Ню Йорк е била ефективно излекувана от ХИВ, след като получава трансплантация на резистентни на вируса стволови клетки и антиретровирусна терапия.

Известна като Пациентката от Ню Йорк, тя е третият човек – и първата жена – постигнал ремисия на ХИВ след като получава трансплантация на стволови клетки от донор. Въпреки че случаят потенциално може да проправи пътя към лекуване на повече хора, лечението е рисковано и изключително трудно за разпространение.

Лекарите съобщават, че пациентката няма забележими следи от ХИВ в тялото си вече повече от една година след спиране на антиретровирусната терапия след трансплантация на устойчиви на ХИВ стволови клетки, което по същество означава, че е постигнала ремисия.

Екипът представи случая на конференцията Conference on Retroviruses and Opportunistic Infection (CROI 2022), а подробности за историята са публикувани и в изявление от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, които участва в проекта.

Жената, която е диагностицирана с ХИВ-1 през 2013 г., се лекува от левкемия с помощта на стволови клетки от пъпна кръв – кръвта, която остава в плацентата и пъпната връв след раждане на бебе. В този случай кръвта от пъпна връв идва от несвързано с жената новородено, но все пак е генетично съчетана с нея и също така включва рядката мутация CCR5-delta32/32, която прави клетките устойчиви на ХИВ инфекция.

Жената също получава стволови клетки от възрастен човек и приема антиретровирусни лекарства, често използвано лечение за хора с ХИВ, което намалява вирусния им товар до неоткриваеми нива, което им позволява да живеят дълъг и здравословен живот. В крайна сметка тя прекъсва антиретровирусните лекарства, след като получава трансплантация на стволови клетки, но нивата на вируса не се и връщат, а остават неоткриваеми вече повече от 14 месеца по-късно, което изглежда доказва, че е в ремисия.

Както споменахме, тя е третият човек, който е ефективно излекуван от ХИВ. Има обаче няколко неща, които правят този случай особено новаторски. Наред с това, че е жена, пациентът е от смесена раса, което е важно, тъй като шансовете на жената да намери донор, който е едновременно генетично съвпадащ с нея и носещ характерната мутацията CCR5-delta32/32, са много малки, особено защото цветнокожите хора са слабо представени в донорски регистри.

„Фактът, че тя е от смесена раса и че е жена, това е наистина важно научно и наистина важно от гледна точка на въздействието върху общността“, казва д-р Стивън Дийкс, експерт по СПИН в Калифорнийския университет, Сан Франциско, който не участва пряко в работата, пред New York Times.

Освен това последният случай е важен, тъй като в двата предишни са използвани стволови клетки, получени от костен мозък и кръвни стволови клетки, докато тук е използвана кръв от пъпна връв. Тъй като донорската кръв от пъпна връв се приема по-лесно от тялото в сравнение с костния мозък, екипът казва, че има по-малък шанс за усложнения и за това трансплантацията да бъде отхвърлена. На теория това прави рисковото лечение, необходимо за постигане на ремисия на ХИВ, малко по-лесно, което може да ключов момент в целия процес.

„Присадките от възрастни донори осигуряват много клетки първоначално, както и бързо присаждане, но в дългосрочен план може да стане проблем и има риск приемникът да отхвърли чуждите клетки. Кръвните присадки от пъпна връв имат по-ниска клетъчна доза и отнемат повече време за присаждане, но могат да се съхраняват в банки за по-голямо удобство и предлагат по-малък риск от отхвърляне. В комбинация с присадката от възрастни се осигурява ускорено присаждане, докато присадката от пъпната връв хване“, обяснява в изявление д-р Ивон Брайсън, изтъкнат професор и специалист по патогенеза на ХИВ в Медицинския факултет на Дейвид Гефен в UCLA.

* * *

Timothy Ray Brown

Другите двама пациенти, които успяват да се излекуват от ХИВ, са анонимен мъж от Германия, известен като Пациента от Берлин, и Тимъти Рей Браун (на снимката), който е от Вашингтон, но също се лекува в немската столица.

Пациента от Берлин успява да се отърве от коварната болест през 1998 г. Световноизвестният „втори“ Пациент от Берлин, Тимъти Браун, получава трансплантация на костен мозък на 7 февруари 2007 г., за да се лекува от левкемия и евентуално ХИВ. Резултатите от процедурата са представени от д-р Геро Хютер на конференцията CROI 2008 в Бостън. Тимъти, подобно Пациентката от Ню Йорк, получава трансплантация на стволови клетки от донор, естествено имунизиран срещу ХИВ, както и прекъсва антиретровирусна терапия от първия ден на трансплантацията на стволови клетки. Той в крайна сметка почива на 30 септември 2020 г. след петмесечна битка с левкемията.

 
 
Коментарите са изключени за За първи път жена успя да се излекува от ХИВ

Повече информация Виж всички