Сара Форбс Бонета – африканското протеже на кралица Виктория

| от Ивелина Беркова |

През 1850 година младо момиче от Западна Африка се запознава с капитан Фредерик И. Форбс, британски командир на борда на кораб Бонета и представител на кралица Виктория. Тогава детето на име Айна дори не подозира, че в скоро време ще се превърне в любимката на британската кралска особа.

Родена е през 1843 година в Оке-Одан, регион намиращ се в Нигерия, на високопоставен член на племето Йеуа. Днес е позната с името Сара, но тогава е наричана с името Омоба Айна. Заради баща си, позицията на момичето в региона е като тази на принцеса, ако трябва да се сравни с европейската монархия. За жалост родният й дом от две години е основното място, откъдето европейските сили си набавят роби, които след това са транспортирани до захарни плантации в Карибския регион и бившите британски колонии в Северна Америка.

Тази търговия с хора привлича и самите африканци, които продават себеподобните си. Като например могъщото Сонгайско царство, което властва над по-голямата част на Западна Африка. По това време поробват други африканци, които продават скъпо на Великобритания, Франция, Португалия и Нидерландия около Сенегал. По-близо до Нигерия, царството Дахомей управлява Бенин още от  XVII век и дълги години изпълнява ролята на посредник между Африка и европейските търговци с роби. Армията на царството атакува съседни региони и разменя местните жители за богатства.

Всичко това се променя към средата на XIX век с премахването на робството през 1833 година. Докато в Европа спират да се използват роби, процесът в Западна Африка става по-бавен като бизнесът с поробените африканци продължава и през 40-те години на 19 век. Населеното място на Айна също попада в ръцете на мощното царство Дахомей и за жалост родителите й няма да бъдат помилвани. Сирачето за разлика от други свои съселяни е пощадено, защото е само на 5 години. Живота й скоро ще се промени драстично с пристигането на Фредерик И. Форбс.

Капитанът е изпратен с британският кораб Бонета. Мисията му е да играе ролята на представител на кралица Виктория, която желае да се водят преговори за приятелство между Великобритания и дахомейския крал Гезо след краят на робството. Африканският благородник може би от неразбиране какво има в предвид Форбс го дарява с роби, което се е превърнало в традиция за страната, когато прави сделки с европейците. В името на кралицата африканците са приети от Фредерик и сред тях забелязва малката Айна и скоро след срещата си с нея й дава християнското име Сара. Посвещава собствената си фамилия на нея, заедно с наименованието на кораба, на който плава.

Докато са на път към Англия, Фредерик коментира в свой дневник за интелигентността и силният характер, които Сара притежава. Представена е и на кралицата, която от пръв поглед забелязва и потвърждава наблюденията на капитана. Удивена е когато чува колко перфектно африканското момиче е усвоило английският език за кратко време. Още тогава Виктория харесва особено много Бонета и решава да плати за нейното образование и я издържа финансово. Оттогава я гледат като част от кралското семейство. Изпратена е да учи в град Джилингхам под зоркото око на известният мисионер Джеймс Шоен и жена му Елизабет, но въпреки това често посещава Виктория.

По това време африканците, вместо купувани са интегрирани в британската общност и са напътствани да живеят мирен християнски живот като европейците. Като африканско момиче, което толкова добре се е приобщило към английският начин на живот Сара служи като отличен пример за своите връстници. Затова се смята, че е добра идея да бъде пратена обратно в Западна Африка. През 1851, когато е само на 8 години, детето развива лоша кашлица, заради непознатият британски климат.

В резултат на това е изпратена обратно на родният си континент, където прекарва четири години в мемориалното училище Ани Уелш във Фрийтаун, столицата на Сиера Леоне. След като завършва е върната обратно в Англия от кралицата, която много се е привързала към момичето като я нарича с галеното име “Сали”. Заради близостта си към семейството дори е поканена на сватбата на Алиса, дъщеря на Виктория, за великият херцог на Хесен Лудвиг IV. Сара получава особено специално внимание от хората, които я наричат “африканската принцеса”, известна със своят интелект.

В ранните 60 години на 19 век на социално събитие в Англия се запознава с Джеймс Пинсън Лабуло Дейвис, африкански търговец с натрупани богатства от успешния си бизнес. Той също получава доста внимание от английското общество. Не губи време и иска ръката й от кралица Виктория, която одобрява предложението, въпреки голямата им възрастова разлика.

Тогава Сара е само на 18 години, докато съпругът й – на 33-годишна възраст. Сватбата им се състои на 14 август 1862 година в църквата „Свети Николай Мирликийски“ в Брайтън. След този щастлив момент двойката се мести във Фрийтаун и скоро след това се ражда първото им дете, малко момиченце, кръстено на кралица Виктория. В знак на добрите отношения със Сара, Виктория се съгласява да стане кръстница на бебето. Едно след друго ще последват още две деца – момченцето Артур и второ момиче на име Стела.

Щастливите дни на семейството ще бъдат прекъснати, когато младата Бонета се заразява с туберкулоза. Тази инфекциозна болест е особено разпространена в световен мащаб през 19 век и не съществува ефективен лек. Най-доброто лечение, което се предлага е да води спокоен живот. Заради това се мести на португалския остров Мадейра, където климата е по-благоприятен към засегнатите бели дробове на Сара. Придружена е от съпруга си, който по това време изпитва проблеми с бизнеса си.

Същевременно най-голямата им дъщеря Виктория е в Англия, където учи в колежа Глостършайр. За жалост Бонета не успява да се възстанови и умира на 15 август 1880 само на 37-годишна възраст. Кралицата научава дни по-късно за трагичната съдба на скъпата си приятелка. Джеймс в чест на съпругата си издига гранитен обелиск, висок три метра на мястото, където Сара израства. На него изпъква надписа “В памет на принцеса Сара Форбс Бонета”, завещание за историята на тази забележителна жена.

 
 
Коментарите са изключени за Сара Форбс Бонета – африканското протеже на кралица Виктория

Повече информация Виж всички