Целта е постигната, макар и със закъснение: Световната търговска организация прие обсъжданото от десетилетия насам споразумение за либерализиране на световната търговия. Става дума за един исторически пробив.
След продължително протакане историческото споразумение за отмяна на търговските ограничения в световен мащаб вече е факт. Така нареченият „пакет от Бали“ предвижда както търговски облекчения – като опростяване на митническите процедури, така и помощи за развиващите се страни. Споразумението бе прието в Бали със съгласието на 159-те държави, членуващи в Световната търговска организация. Пробивът наистина може да бъде наречен исторически, тъй като става дума за първата всеобхватна търговска реформа от основаването на организацията през 1995 година насам.
Инатът на Куба
В петък вечерта нещата все още изглеждаха твърде несигурни – Куба отхвърляше с подкрепата на Боливия, Венецуела и Никарагуа пакета с компромиси, одобрен от останалите 155 страни. Продължилите с часове преговори така и не доведоха до установяването на единство. Скандалът, организиран от кубинците, всъщност бе напълно неочакван – делегацията на комунистическата държава обоснова своя отказ да възприеме споразумението с наложеното от Съединените щати ембарго. В ранните часове на съботния ден обаче говорителят на Световната търговска организация Кейт Рокуел обяви, че конференцията ще бъде удължена. В последвалите разговори в крайна сметка съвместно със САЩ бе постигната формулировка, с която да бъде съгласна и Куба.
Най-сериозната пречка пред споразумението за либерализиране на световната търговия бе друга. Тя обаче бе отстранена още преди да се стигне до кубинския скандал: с благословията на САЩ и ЕС на Индия и други държави бе дадено правото да субсидират своите хранителни продукти за бедните. Това изключение от правилата на Световната търговска организация трябваше да открие и пътя за въвеждането на търговски облекчения, които би трябвало да доведат до растеж, както и до откриването на много нови работни места най-вече в развиващите се страни.
Раздвижване след 12 години застой
„Пакетът от Бали“, включващ десет споразумения, е първият мащабен договор за отмяната на търговските бариери. През април 1994 със споразумението от Маракеш приключи кръгът преговори „Уругвай“. Тогава бе взето и решението за създаване на Световната търговска организация. През 2001-ва година пък се проведе кръгът преговори „Доха“, който трябваше да доведе до намаляване на ограниченията за вноса и митата. Добрите намерения обаче постоянно се натъкваха на противоречията между индустриалните и развиващите се страни. На сегашната конференция в Бали се гледаше като на последен шанс за съживяване на преговорите от Доха, които бяха в застой вече 12 години.
Точно затова и облекчението, изпитано в Бали, бе голямо след като компромисът с Индия стана факт. „За първи път в историята си Световната търговска организация наистина даде сериозен принос“, заяви генералният секретар на организацията Роберто Азеведо. Експертите очакват, че покрай приложението на договорените сега мерки за премахване на бюрократичните пречки, годишно ще се спестяват по около 730 милиарда евро. Паралелно се очаква и откриването на 20 милиона нови работни места по цял свят.