Ако някога сте печелили състезание, има голяма вероятност да искате да го направите отново. Така че, ако някой ви предложи да имате предимство, изкушението е голямо да го използвате, понякога независимо от цената. През вековете има много неща, които хората използват, за да подобрят спортното си представяне. И както и при всички други лекарства, стероидите също идват с някои не толкова желани странични ефекти, което ни отвежда до темата на текст – защо стероидите свиват тестисите? И същото ли се случва и с яйчниците при жените?
За да разберем отговора на тези въпроси, първо трябва да разгледаме какво точно са стероидите и как влияят на тялото. Като начало стероидите са част от огромното семейство липиди. Познаваме ги най-добре заради тяхната функция като акумулатор на енергия, но без липиди никой от нас не би седял тук, тъй като една от основните им функции е и като структурни компоненти в клетъчната мембрана. Но липидите се използват и като молекули, които пренасят сигнали в тялото.
За целите на тема ни ще разгледаме само една молекула – холестерола. Докато повечето хора са чували за холестерола само, че запушва артерии, наред с други неща той е и начално вещество за създаване на определен клас хормони – стероидни хормони по-точно.
Хормоните не са нищо друго освен химия, която тялото използва, за да контролира функцията на органите и метаболизма. Холестеролът може да се метаболизира в различни стероидни хормони – в зависимост от това къде в тялото протича реакцията: в кората на надбъбречната жлеза, яйчниците, плацентата или в тестисите…
И така, кои хормони произтичат от холестерола? Има глюкокортикоиди – най-важния им представител е хормонът на стреса кортизол. След това има минералокортикоиди, които регулират баланса на сол и вода в тялото – техният основен представител е алдостеронът. Има и мъжки и женски полови стероиди – тяхната основна функция е развитието на сексуалните черти; те основно решават пола ви в утробата на мама и след това отново удрят доста силно по време на пубертета.
Но какво общо има всичко това с допинга? С една дума – тестостерон.
Тестостеронът, като основен андроген или мъжки полов хормон, има два основни ефекта: вирилизация и анаболизъм. Той е отговорен за узряването на мъжките полови органи преди раждането и появата на вторичните полови характеристики по време на пубертета, но един от неговите ефекти е и нарастването на мускулната маса и сила.
Това е, разбира се, и причината, поради която в спорта често има различни спортни дивизии за мъже и жени. Преди детето да достигне пубертета, няма истинска значителна разлика между половете в спортните постижения, но тъй като тестостеронът се повишава при мъжете, нарастват и физическите им предимства в сила, скорост и издръжливост. Те представляват поне 8% до 12% ергогенно предимство при мъжете.
Това ни връща към топките.
Наблюдението, че има връзка между определени характеристики и поведение и тестисите, е много старо. Първата кастрация на говеда и овце се състои през периода на неолита, когато хората за първи път започват да се занимават със земеделие. Към края на 19 век британският физиолог и невролог Чарлз-Едуард Браун-Секуард започва да инжектира самостоятелно секрет от тестисите на току-що убити морски свинчета. Той твърди, че тези инжекции водят до подмладяване на тялото и увеличаване на силата. Въпреки че количеството тестостерон в тези инжекции вероятно е било твърде малко, за да покаже някакви ефекти, той всъщност е първият човек, който се опитва да се допира с анаболни стероиди.
Германският лекар и фармаколог Ернст Лакьор е част от група, която за първи път описа женския полов хормон естроген. След това той успешно изолира тестостерон от тестисите на бик през 1935 г.
Оттук нататък злоупотребата с тестостерон в професионалните спортове започва някъде около средата на 20 век с руските щангисти. По време на Световното първенство по вдигане на тежести през 1954 г. във Виена, Австрия, Джон Циглер, лекар, придружаващ американския отбор, успява да измъкне тайната от лекаря на отбора на СССР – разбира се, след някои водки. Обратно в САЩ той започва да експериментира с тестостерон – първо го изпробва върху себе си, след това върху някои спортисти. Разказите за ранните успехи са различни – някои казват, че тестостеронът не е имал ефект, други казват, че са имали много повече сила, отколкото се очаква от техния тренировъчен режим. Докторът продължи да експериментира и започва да разработва синтетично вещество, което е подобно на тестостерона, но без неговите отрицателни странични ефекти или поне с намалени странични ефекти.
Лекарството е пуснато на пазара през 1958 г. под името Dianabol и е предназначено да се използва при тежко изтощени пациенти като жертви на изгаряния, където може да се използва за изграждане на мускули с минимална активност. Но Циглер също започва някои от своите щангисти на новото лекарство. Тъй като резултатите при пациентите са страхотни, намерението му е да види какво може да с постигне със здрави спортисти. Дозовият режим, който той използва, е много нисък в сравнение с това, което спортистите взимат по-късно, но въпреки това резултатите са изключителни.
Дългосрочните ефекти включват бъбречни проблеми, бъбречна недостатъчност, увреждане на черния дроб и тумори, разширено сърце, високо кръвно налягане и промени в холестерола в кръвта, които увеличават риска от инсулт и инфаркт – дори при млади хора. И ако това не е достатъчно зле, също така рискът от образуване на кръвни съсиреци се увеличава. При мъжете също броят на сперматозоидите намалява, оплешивяват, развиват женски гърди, имат повишен риск от рак на простатата и, разбира се, ситуацията с тестисите.
Защо се свиват те при използване на стероиди? Хормоните в телата ни са много строго контролирани. За тестостерона това означава, че първо редица много специфични неща трябва да се случат в мозъка ви, за да бъде освободен. Хипоталамусът е един от най-важните регулаторни центрове за определени метаболитни процеси. Всичко започва с това, че там се секретира гонадотропин-освобождаващ фактор (GnRH). След това GnRH стимулира освобождаването на фоликулостимулиращ хормон (FSH) от друга част на мозъка – хипофизната жлеза. FSH въздейства върху тестисите, така че те отделят тестостерон. След като тестостеронът се освободи, той докладва обратно на мозъка и мозъкът вече знае да намали производството на GnRH и FSH.
Това означава, че ако в тялото вече циркулира достатъчно тестостерон, мозъкът спира да казва на топките да го произвеждат. Ако в тялото винаги има достатъчно тестостерон, защото го вкарвате по някакъв начин изкуствено, тестисите като не е необходимо да го произвеждат, започват да се свиват.