Колекцията с произведенията на изкуството, които изцяло или частично принадлежат на банкрутиралия американски гр. Детройт, се оценява на между 452 и 866 милиона долара.
Това се казва в разпространено днес съобщение на английската аукционна къща „Кристис“, извършила оценката на експонатите в Института по изкуствата на Детройт. От „Кристис“ отбелязват, че 75 процента от сумата се пада на 11 творби. Общо се оценяват около 500 най-ценни експоната,
които се намират в колекцията. Отчетът на „Кристис“ е изпратен на антикризисния управител на Детройт Кевин Ор.
Оценката на колекцията на Института по изкуствата бе едно от изискванията на кредиторите на града. Не е изключено част от творбите да бъдат разпродадени в рамките на преструктурирането на гигантския дълг на града на автомобилите, който възлиза на близо 18,5 милиарда долара. За разлика от повечето американски музеи, чиито експонати принадлежат на нестопански организации, тези на Института по изкуствата на Детройт почти изцяло са собственост на града. Сред перлите в сбирката са творби на Микеланджело, Рембранд, Ван Гог и Анри Матис.
Детройт отговаря на необходимите условия да потърси защита от кредитори, което е равнозначно на обявяване на фалит, обяви на 3 декември Федералният съд на Детройт. Според съдия Стивън
Родс Детройт отговаря на юридическите условия да започне процедура по фалит, като е бил неплатежоспособен преди през юли да подаде молба за защита по глава девета от американския закон за фалитите. Решението дава възможност на Детройт да представи план за преструктуриране на задълженията си.
Това е най-големият фалит на град в историята на САЩ. Според адвоката на градските власти планът за преструктуриране на задълженията ще бъде готов преди крайния срок 1 март 2014 година.