Превъзходството на безпилотните самолети

| от |

149630308

В края на ноември Китай сериозно озадачи съседите си и съперниците си с успешен полет на стелт-безпилотен самолет, своя собствена разработка.

17-минутният полет на първия китайски безпилотен самолет, построен по технологията „стелт”, се проведе на 21 ноември. Като цяло, според някои експерти, Китай вече заема второ място в света след САЩ по брой на безпилотните самолети за военни цели.

Да се оцени реално китайският парк от безпилотни самолети е много трудно, заради липсата на информация за отбранителния потенциал на Китай. Но със сигурност се знае, че по мащаб на използване на безпилотни самолети водят САЩ и Израел, а по технологично ниво в тази област ги догонват страните от ЕС. Експертите прогнозират в близките години намаляване до 40% на пилотирани самолети и хеликоптери на ВВС на водещите световни сили.

Все пак, в експертната общност няма единно виждане за развитието на безпилотните самолети. В този смисъл руският военен анализатор Владимир Щербаков е сигурен, че най-малко през следващите пет години във ВВС на водещите страни в света съотношението на броя на безпилотни самолети и пилотирани самолети няма да се промени драстично:

– Засега пилотираните самолети, в повечето случаи на използване на авиацията, остават по-ефективни от безпилотните. Но в дългосрочен план, с развитието на технологиите за създаване както на самите безпилотни самолети, така и на системите, използвани в тях, може да се очаква, че те ще изместят пилотираните.

В бъдеще, според Щербаков, безпилотните самолети могат да вземат превъзходство в небето, заради факта, че те ще бъдат много по-евтини, отколкото пилотираните, както в производството, така и в експлоатацията си. И разбира се, благодарение на основното си предимство – възможността да не се рискува живота на пилотите.

Въпреки това, безпилотните системи имат и редица съществени недостатъци от технически и юридически характер. Противникът може придобие или да отслаби контрола над безпилотния самолет, управляван с дистанционно, като използва прости компютърни програми. Това вече се е случвало с американските безпилотни самолети в Ирак и Афганистан. Самолетът, управляван от изкуствен интелект, не винаги е способен обективно да оцени ситуацията и може да вземе погрешно решение за атака. Резултатът от тези решения са стотици цивилни жертви в Ирак, в Афганистан и в Пакистан.

Очевидно, именно този аспект в сферата на използването на безпилотните самолети имаше предвид президента Путин. Тези дни, по време на съвещание по въпросите на развитието на руските ВВС, той каза, че безпилотните самолети са сериозни военни комплекси, а не компютърна игра. Русия възнамерява да развие програма за безпилотни самолети, но използването на им от руските военни и специални сили ще бъде различно от това, което е прието в САЩ и другите страни.

 
 
Коментарите са изключени за Превъзходството на безпилотните самолети