Великобритания трябва да бъде признателна за това, че румънците и българите заемат работни места, които са отбягвани от британците. Това заявява румънският министър на труда Мариана Къмпяну в интервю за вестник Таймс.
Мариана Къмпяну заявява на страниците на изданието, че имигрантите имат огромен принос за брутния вътрешен продукт и заслужават похвала, а не хули, затова, че запълват работни места в селското стопанство и в сферата на услугите. Тя изтъкна, че британците на социални помощи отказват места при тези сектори и допълни, че повечето от висшистите в страната румънци са икономически имигранти и не се стремят към социални помощи.
Вестникът припомня, че миналия месец българският посланик в Лондон Константин Димитров критикува антибългарската кампания от страна на някои британски политици, които само нагнетяват социалното напрежение на Острова.
Британският депутат лейбърист Кевин Барън от Йоркшър предупреди да не се всява паника и да не се плаши с евентуално пристигане догодина на имигранти от Румъния и България, пише вестник „Йоркшър поуст“.
В Камарата на общините Барън заяви, че милиони хора вече са напуснали тези две страни в търсене на работа, откакто Румъния и България са се присъединили към ЕС през 2007 г., и нарече „срамна“ твърдата риторика за последиците, които щяло да има отслабването на граничния контрол от януари.
Депутатът каза, че българи и румънци емигрират вече от много години и Обединеното кралство няма от какво да се страхува идния месец. Според Барън много от приказките по въпроса са просто разпространяване на тревожни слухове. Вестникът уточнява, че той е имал предвид антиимигрантската кампания на Британската партия за независимост.
Отвръщайки на критиките на лейбъристката опозиция във връзка с обявените миналата седмица ограничителни мерки, министърът по въпросите на имиграцията Марк Харпър е казал на Барън, че той
като министър не може да контролира медийната реторика, но е повторил, че управляващата коалиция няма нищо против хората от Европа, които искат да дойдат във Великобритания, за да работят, „както са правили от 2007 г. насам и румънци, и българи“. Целта на промените от миналата седмица, е да се гарантира, че няма да има злоупотреби със социални помощи, отбелязал министърът.
България не споделя опасенията на Великобритания, че нашите емигранти са опасност за социалната система на Острова. В парламента премиерът Пламен Орешарски припомни, че голяма част от живеещите там българи имат принос в британската икономика, предаде БНР.
Според премиера изявлението на британския премиер Дейвид Камерън, за ограничаване на достъпа на българи до социалните системи, са били повлияни от обществените настроения.
Заедно с Румъния, България ще се противопостави на включването на въпроса в дневния ред на предстоящия Европейски съвет.