Защо Мария I от Тюдор става „Кървавата Мери“

| от |

Наричат я кървавата Мери и дори можем да открием питие, носещо същото име. Истината е, че Мери няма нищо общо с оригиналната идея за създаването на алкохолна напитка. Тя е дело на френския барман Фернанд Петьот и неговото творение излиза на бял свят през 1921 г. с комбинирането на водка, доматен сок и малко подправки. Ърнест Хемингуей е успял да открие много вдъхновение в него.

Освен филмът с подобна Мери, можете да откриете и още една персона, която мнозина са разказвали, че някога са призовавали в огледалото. Древният ритуал проследява историята на младите жени, които искали да погледнат своя бъдещ съпруг в огледало. За целта всяка любопитна жена трябва да държи свещ, огледало и да върви с гръб по стълбите, използвайки свещ. Така можела да види в огледалото лице на мъж или на череп, което от друга страна означавало, че ще умре скоро и никога няма да има шанса да се омъжи.

Преди да продължим с истинската история на Мария I от Тюдор, трябва да отбележим, че науката има обяснение за този феномен. Според учените, колкото повече гледа един човек в огледало, особено при намалена светлина, толкова по-лесно може да накара себе си да започне да халюцинира. Към специалните ефекти на човешкия мозък могат да бъдат забелязани движещи се, топящи елементи и треперещи елементи. Чуждото лице, което човек вижда, най-вероятно е ефектът от така наречената загуба на идентичност в следствие на халюцинацията. Един вид помагате на системата за идентичност да се обърка. Това са 2 от популярните кървави дами, а третата е дете на Хенри VIII. За жалост английският крал нямал възможност да получи толкова желаният син, но по ирония на съдбата е получил много добра дъщеря.

Преди да се покрие в кръв, както биха казали нейните подчинени, Мария израства като добра и обичана принцеса. За нейно най-голямо нещастие, Хенри VIII се увлича сериозно по Ан Болейн, разтрогва бързо брака си, приключва отношенията с католическата църква и освен това сваля ранга на своята дъщеря. Вместо принцеса, тя трябва да бъде вече дама. Двамата не си говорят дълго време, докато Ан не е екзекутирана през 1536 г. След като Хенри окончателно предава трона, довеждайки у дома около 3 мащехи, на трона застава Едуард VI, който възнамерява да направи църковни реформи и да насочи вниманието на кралството към протестанството за сметка на католицизма.

По желанието на починали баща, около 6 години, след като Едуард умира, той трябва да предаде короната на лейди Джейн Грей, пропускайки своята сестра и по този начин лишавайки дори Елизабет от възможността да управлява. Успешно избягвайки армията от противници, Мария получава подкрепата на благородници от цяла Англия и бързо се завръща в Лондон, за да получи това, което винаги е било нейно – короната. Елизабет я следва и ролите са разпределени – първата ще управлява, втората ще очаква своя ред. Вместо да се омъжи и по този начин да предаде Англия във владението на своя съпруг, Мария предпочита да управлява самостоялтено и съответно да върне предишния блясък на католическата църква.

Това може да стане само и единствено с помощта на доста сериозно послание към нейните противници. Ето защо нарежда около 280 протестанти да бъдат изгорени като еретици. Цената за този жест е прякора „Кървавата Мери“. Погледът ѝ към други реформи като изследване и разширяване на морския флот ще започне и продължи, след като предаде владението на Елизабет I. Настоящата кралица успява да направи почти всичко от изискванията си, но за жалост не успява да даде наследник. Умира на 42 години през 1558 г. от заболяване, което напомня заплашително много на рак на уринарния трак. Мери успява да се омъжи за Филип от Испания, да поеме кръста за делата си и обвиненията, че има испански пристрастия.

Още с тази маневра голяма част от протестантите напускат. И докато мнозина я обвиняват за много по-суровите наказания, архепиепископ Томас Кранмер имал същата идея за конфликт с католиците, но за жалост неговия любим Едуард VI умира много по-рано. Кървавата кралица използва насилие по няколко причини: нищо не респектирало повече еретиците от горящите грешници и второ – родният ѝ Тюдор е бил известен с този вид санкции и публични наказания.

Друга причина за подпалването на живи хора се криела във факта, че симпатията и признаването на чуждите вярвания още не била философия за XVI век. Освен това никой не очаквал, че Мери ще започне толкова сериозна офанзива, имайки предвид, че броят изгорени от баща ѝ е едва 81 човека за период от 38 години управление. От друга страна издадените смъртни присъди са между 57 000 и 72 000 души, включително и две от съпругите му – това обаче не го прави кървавия Хенри. Интересен факт е, че по волята на Елизабет I са изгорени около 5 души за 45 години, издадени са смъртни присъди на 800 католически бунтовника от бунта през 1569 г. и още 183 мисионера са избити.

Каква е причината Мери да бъде кървава, а нейното семейство да се разминава? Отговорът е елементарен: жената осъзнавала, че ако не действа кардинално, нейните подчинени нямало да изпълняват ролите си така, както е необходимо. Самата тя знаела, че в този период от време нито една кралица-владетелка не е получила необходимото уважение, следователно имало само едно решение за подпечатване на цялата идея. Впрочем един от най-големите ѝ успехи е инвестираното време в преговори с папа Юлий III . И за съжаление малко след смъртта ѝ, нейната наследничка Елизабет I отново ще обърне кораба към протестанството и този път ще се постарае да остане по-дълго, превръщайки се в жизнено важен елемент от ядрото на острова.

Заглавна снимка: By Antonis Mor – Museo del Prado Catalog no. P02108 [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4314226

 
 
Коментарите са изключени за Защо Мария I от Тюдор става „Кървавата Мери“

Повече информация Виж всички