Планета без пластмаса? От теб зависи

| от chronicle.bg |

Представете си планета без пластмаса. Едно бъдеще без огромни острови от отпадъци, носещи се през величествените океани на Земята. Възможен свят, където по дърветата няма найлонови торбички вместо плод и листа, a животните не поглъщат разпилените от вятъра пластмасови продукти, които мислят за храна.

Бъдещето започва от днес. И от нас. С малки крачки към голямата цел. Първите стъпки дори може да са върху сърф и да ви отведат на приключение по цялото протежение на българското Черноморие от Дуранкулак до Резово. Точно това се случи през 2018 г., когато сърфистите Илияна Стоилова и Йоан Колев в партньорство с Kaufland България се понесоха по вълната на бъдещето. Те започнаха с попътен вятър уиндсърф борбата си с пластмасата. Тогава ви разказахме за тяхното предизвикателство WIND2WINCHALLENGE, което ги провокира да изминат над 300 километра по вода, за да привлекат вниманието към замърсяването на Черно море с пластмаса.

Пластмасата обаче не е само в морето – тя е навсякъде около нас. Kaufland, Илияна и Йоан създадоха видео с практични съвета за ограничаване на пластмасата при пазаруване. Защото голямата промяна не се случва изведнъж, започва постепенно и от основни неща. Вълната към екологично чисто и красиво бъдеще се засилва от ежедневното ни поведение. Не всеки кара сърф, но всеки минава през магазина. И именно там, макар и с малки стъпки, вече може да започне битка с пластмасата.

Ето ги и полезните пет начина за по-малко пластмасата при пазаруване:

1: Без пликче за плодове и зеленчуци – етикет директно върху тях или собствена торбичка за дребните

2: Напитки в стъклени бутилки

3: Продукти с картонени, хартиени и метални опаковки

4: Торбичка за прясно изпечен хляб

5: На касата торбичка за многократна употреба или рециклируема

По време на WIND2WINCHALLENGE Илияна и Йоан бяха придружавани от морски биолози на борда на моторна лодка с портативна апаратура, които изследваха на място проби морска вода, за да установят нивата на чистота, състоянието на морската екосистема и нейната биологична активност.

„Това е още една малка, но необходима стъпка към решаване на проблема“, коментира д-р Димитър Беров от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, който работи в Лабораторията за морска екология и е един от двамата морски биолози, които съпровождаха сърфистите по време на предизвикателството. Ръководеното от него изследване, което продължи седмица след предизвикателството, потвърди очакванията, че най-често наблюдаваните отпадъци в морето са пластмасовите. Според редица съвременни изследвания, те най-трудно се разграждат. Данните сочат, че 85% от всички морски отпадъци в българската акватория са от пластмаса. Според прогнози 70% от морските отпадъци се утаяват на дъното, 15% остават да плават в морския стълб или на морската повърхност, а 15% стигат до крайбрежието. През лятото основните замърсители на плажовете са предмети, оставени или изхвърлени от туристи – фасове, пластмасови чаши и опаковки. През пролетта и есента големият проблем са пластмасовите капачки, които са сравнително леки и лесно се пренасят от морето.

2019_01_KW03_CSR-1

Предизвикателството и данните от проучването сочат ясно посоката – борба с пластмасата. За това работят и от Kaufland вече няколко години. Още от 2013 г. компанията се отказва от микропластмасата при производството на собствени козметични, санитарни и хигиенни марки продукти, както и перилни и почистващи препарати. Планът е до 2025-а да намали пластмасата с най-малко 20%, а пластмасовите опаковки на собствените марки продукти да са 100% рециклируеми. До края на 2019-а целенасочено няма да се предлагат определени пластмасови стоки, а само техни устойчиви алтернативи.

Вълната на бъдещето започва от пазаруването в магазина и може да ни отведе на приключение в морето. Морето, което заедно можем да направим отново чисто и свободно. И идеално за сърф.

 
 
Коментарите са изключени за Планета без пластмаса? От теб зависи