Страните с развита космическа индустрия показват напредък в усвояването на околоземното пространство. Но за да се върви напред държавите на Земята трябва да обединят усилията си.
В близко бъдеще Русия ще отдели 58 милиарда долара за нови космически програми. Средствата ще бъдат използвани, включително и за разработката на ракетата-носител от ново поколение за стартове на космически кораби до Луната, Марс, Юпитер и други обекти в Слънчевата система. Усъвършнства се и наземната космическа инфраструктура. През ноември 2015 г. от космодрума „Восточный” ( Далечния Изток на Русия) ще стартира първата ракета.
Но за да се реализират скъпите космически програми, усилията на отделните страни понякога не са достатъчни. Затова днес в космическия отрасъл има все повече съвместни проекти. Както разказа за „Гласът на Русия” ръководителят на отдела за международни връзки на Европейската космическа агенция (ЕКА) Фредерик Нордлунд, ЕКА и „Роскосмос” са подписали споразумение за съвместно изследване на Марс:
„За нас е много важно партньорството с Русия, по-специално, започването на две мисии до Марс. Мисията през 2016 г. ще изпрати научен апарат на Марс. През 2018 г. „EkzoMars Rover” ще се спусне на повърхността на Марс.“
Друг пример за успешно сътрудничество показват Китай и Бразилия. Както сподели ръководителят на космическа агенция на Бразилия Жозе Реймондо Брага Коелю, през декември от бразилския космически център Алкантара ще стартира мощен бразилско-китайски спътник:
Нашата дейност е фокусирана върху изследването на Земята и територията на Бразилия с помощта на спътници с най-различно предназнаение. Ние не сме против космонавтиката, но това направление изисква значителни ресурси, с които ние засега не разполагаме.
В космическата надпревара влизат и частни компании. Пример за това е американската компания „Space X”, която изстреля ракетата „Falcon” и проведе изпите корпорации не са в състояние да направят значителен научен принос. Новите открития и големите проекти остават за международните съюзи, сигурен е академик Андрей Йонин:
„Тъй като тези програми са много скъпи, а ресурсите са ограничени, то може да се говори за създаването на съюзи от различни страни за развитие на космическите технологии“.
Въпреки това, експертът не изключва, че перспективата за по-нататъшно усвояване на Луната може да предизвика надпревара на космическите държави. Но, обединяването на усилията на човечеството в космоса все пак е за предпочитане.