Италия разполага с изобилие от художествени и археоложки съкровища – от „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи до руините на Помпей, но проявява към тях отношение като към „беден роднина“, предаде Ройтерс, позовавайки се на данни от първото преброяване на музеите, монументите и историческите обекти в страната, направено от Националната статистическа служба.
Данните от проучването показват, че само половината от музеите в Италия имат уебсайтове, ценните им притежания често не са описани, а посетителите са оскъдни в сравнение с подобни обекти на други места по света.
Всеки от водещите 15 културни обекта и музеи в страната, сред които Римският форум, галерията „Уфици“ във Флоренция и Помпей, е посетен от по-малко от един милион туристи през 2011г. За сравнение – миналата година Лувърът в Париж е приел 9,7 милиона посетители.
Докладът е оповестен само няколко седмици след като правителството прие законопроект за стимулиране на културния сектор с цел подпомагане на икономиката във време на рецесия.
Постановлението включва план за спасяването на Помпей, след като през 2008 г. състоянието на историческия обект бе обявено за „критично“ заради плячкосване, щети и незадоволителна поддръжка.
Много не толкова известни обекти в Италия обаче също страдат заради нехайство и липса на средства за поддържането им.
Туризмът е важен сектор за Италия, която разполага с най-голям брой обекти в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, тъй като осигурява 10 процента от брутния вътрешен продукт и 2,7 милиона работни места в страна с рекордно висока безработица.
Проучването на Националната статистическа служба разкрива сериозни пропуски в знанието за съдържанието на артефактите в италианските музеи. Близо половината от тях не са инвентаризирани и само една пета са каталогизирани. По-малко от половината музеи предлагат информация на английски език и само 16 процента на френски и немски, въпреки че това са най-често говоримите езици от туристите в Италия – петата най-посещавана страна в света.