Украйна и Европейският съюз ще подпишат споразумението за асоцииране през пролетта на 2014 г. Това съобщиха източници, участващи в срещата „Източно партньорство”, цитирани от вестник „Украинска правда”.
Според източниците на срещата се съгласува текстът на съвместна декларация на представителите на ЕС и Украйна за по-нататъшните взаимоотношения на фона на факта, че Евросъюзът и украинската страна през тази година няма да подпишат споразумението за асоцииране. Съобщава се, че страните смятат да го подишат в рамките на следващата среща Украйна-ЕС, която се планира да се проведе в края на февруари или в началото на март 2014 г.
Спад в емиграцията и ръст на миграцията от Южна Европа поставят на риск целта на британското правителство на намали броя на новите имигранти под 100 хиляди души до следващите избори, коментира вестник The Guardian.
Последните данни на националната статистическа служба за нетната миграция в страната сочат изненадващ ръст от 15 хиляди души, до 182 хиляди души, за последната година. Данните поставят на риск целта на вътрешния министър Тереза Мей да намали имигрантите в страната под 100 хиляди души преди следващите избори.
Според статистическата служба прирастът е резултат от спад в емиграцията до най-ниското й ниво от 2001 година и увеличаване на трудовите мигранти от Испания, Португалия, Италия и Гърция.
Според министри изненадващите данни се дължат на много по-добрия ръст на британската икономика в сравнение със страните от Южна Европа, както и на това че икономическото възстановяване на страната е задържало повече хора.
Партида ориз, отгледан в японската префектура Фукушима, за пръв път след ядрената криза от март 2011 г. е доставена в императорския дворец по желание на самия император Акихито, пише вестник Mainichi.
120 килограма ориз, отгледан от фермерите в град Хирано (на 20 км южно от пострадалата АЕЦ „Фукушима-1”) е доставена в императорския двор. След като бе известен за доставката императорът отбеляза: „Понеже в отглеждането на ориза са вложени усилията на фермерите, ние бихме желали също да го пробваме”.
11 коли-бомби убиха 25 души в различни части на Ирак, пише Times of India. Това е поредната вълна на насилие в арабската държава.
Кръвопролитията, при които бяха убити повече от 6000 души през тази година са част от най-продължителния период на несигурност, започнал още от 2008 година и идва само месеци преди общите избори в страната, което ще принуди Багдад да поиска международна помощ за предотвратяване на нападенията.
Иран и Турция ще сътрудничат за разрешаването на кризата в Сирия,пише Теhran Times, цитирайки външния министър на страната Мохамед Джавад Зариф.
„Една от точките, по които постигнахме съгласие е, че не е необходимо военно разрешаване на сирийската криза. Ислямска република Иран и Турция планират да сътрудничат за разрешаване на кризата в Сирия”.
„Всичките ни усилия трябва да са насочени за прекратяване на конфликта в Сирия, ако е възможно дори и преди конференцията „Женева-2”. Трябва да си сътрудничим, за да помогнем на сирийския народ, който е в много лоша ситуация”.
Само девет месеца след началото на своя понтификат папа Франциск написа манифест, в който остро критикува прекаления капитализъм и призова за децентрализация на католическата църква, пише Los Angeles Times: В манифеста си, носещ заглавие „Радостта на Евангелието” и дълъг 84 страници, папата подчертава „нуждата от ревизиране на папската институция” и прекалената централизация на католическата църква”.
Папа Франциск подчерта, че в световната история има две главни теми по които трябва да продължи да се работи. Това е на първо място включването на бедните в обществото и на второ постигане на мир и социален диалог.
Изключително рядко се случва учени да открият цялостен скелет на бебе-динозавър, но точно на това се натъкна екип от учени от университета в Албърта и Кралския музей Тирел, които намериха фосил на бебе-динозавър, пише National Post.
Откритието е направено в парка за динозаври в Южна Албърта.
„Фосилът е непокътнат. Винаги се надяваш да откриеш нещо малко и този път малкото нещо се оказа динозавър”, заяви доктор Филип Къри, палеобиолог от Университета в Албърта.