Астрономи наблюдаваха най-голямата и ярка космическа експлозия след Големия взрив

| от |

Nebulea_NGC_2440Астрономи наблюдаваха най-голямата и ярка космическа експлозия след Големия взрив с орбитиращи телескопи, съобщи Асошиейтед прес.

Избухването на гама лъчи е станало в далечна галактика. Светлината от нея е достигнала до нас за 3,7 милиарда години. Единствената по-голяма експлозия, за която астрономите знаят, е Големият взрив, но той, естествено, не е наблюдаван от никого. Земята е оцеляла от експлозията заради голямото разстояние.

Избухване на гама лъчи има при смърт на масивна звезда, която попада в черна дупка и от която се образува свръхнова. Радиацията е възможно най-ярка и пътува през Вселената със скоростта на светлината. Ако на пътя й попадне планета, тя би загубила моментално атмосферата си.

Астрономите са наблюдавали експлозията с телескопите „Суифт“ и „Ферми“.

Орбиталните телескопи на НАСА наблюдават избухвания на гама лъчи почти всеки ден от две десетилетия. Експлозията, видяна на 27 април, обаче поставя рекорд, твърдят и четирите научни екипа, публикували статии в сп. „Сайънс“. При нея инструментите са регистрирали пет пъти повече енергия, отколкото при предишния рекордьор от 1999 г. Избухването е започнало от звезда с маса 20 или 30 пъти колкото на Слънцето, но само два пъти по-широка.

Една от причините за голямата яркост е относително по-малкото разстояние, отколкото при предишни подобни експлозии. Повечето, които са наблюдавани с телескопи, са били два пъти по-далече.

Съществува теория, че масовото измиране на видовете преди 450 милиона години е причинено от избухване на гама лъчи в близка част от нашата галактика.

Избухванията на гама лъчи не се виждат от земната повърхност, защото атмосферата ги скрива и защото по-голямата част от светлината от тях е от вид, който не се долавя от човешките очи. Затова НАСА ги наблюдава със спътници. Това избухване обаче е било толкова ярко, че и телескопи на Замята са видели кратък проблясък в съзвездие Лъв.

 
 
Коментарите са изключени за Астрономи наблюдаваха най-голямата и ярка космическа експлозия след Големия взрив