Какво се случи след решението за имиграцията на Тръмп?

| от chronicle.bg |

Неяснотата относно временната забрана на американския президент Доналд Тръмп за пристигащите бежанци и пътниците от седем мюсюлмански държави породи въпроси за това как точно мерките ще повлияят на засегнатите, предава Франс прес, цитирана от Сега.

Много пътници се оказаха неподготвени за решението на американската администрация. Особено изненадани бяха онези, които вече бяха на борда на самолетите на път за САЩ, когато президентът подписа мярката.

Властите съобщиха, че общо 109 души са били арестувани, след като са пристигнали в страната в събота, като „няколко десетки“ от тях в неделя сутринта все още са били задържани от властите.

Изпълнителната заповед забранява на всички бежанци, независимо от каква националност са, да влизат в САЩ за период от 120 дни. Освен това няма да бъдат издавани визи в продължение на 90 дни на мигрантите и посетителите, идващи от седем, предимно мюсюлмански, държави: Иран, Ирак, Йемен, Сомалия, Сирия, Судан и Либия.

Указът не засяга притежателите на американски зелени карти. Министърът на националната сигурност Джон Кели заяви, че влизането на допуснатите от закона граждани е „в национален интерес“.

Всички, които идват от седемте посочени държави и притежават виза, ще бъдат засегнати от новата мярка, като изключение ще бъде направено само за дипломатическите визи и визите за международни институции като НАТО и ООН.

Съдии в поне пет щата блокираха част от забраната, като наредиха на властите да спират депортиранията на бежанци и други пътуващи, които са блокирани на летищата в САЩ.

Ситуацията за хората с двойно гражданство остава сложна. В събота властите заявиха, че американските граждани, които имат паспорт на една от тези седем страни няма да бъдат повлияни от заповедта. Изключение ще бъде направено също така за британците и канадците с двойно гражданство.

Великобритания заяви, че нейните граждани няма да бъдат подлагани на допълнителни проверки освен в случаите, когато летят директно за САЩ от една от седемте държави.

Същевременно всички останали хора, които имат гражданство на една от тези държави и още едно допълнително, няма да бъдат допускани да влязат в САЩ.

Междувременно главните прокурори на 15 американски щата и на окръг Колумбия, представляващи близо една трета от населението на САЩ, осъдиха антиимигрантския указ на президента Доналд Тръмп. В общо комюнике главните прокурори, всички от Демократическата партия, наричат указа на Тръмп антиамерикански и незаконен и изразяват увереност, че той ще бъде анулиран от съдилищата, съобщава БНР.

Десетки хиляди демонстранти излязоха по улиците на няколко градове по източното крайбрежие на САЩ, за да протестират срещу указа на Тръмп.

От своя страна Доналд Тръмп обяви в комюнике, че указът му за затваряне на границите за някои бежанци и чужденци не е насочен специално срещу мюсюлманите. „Това няма нищо общо с религията, става дума за тероризма и сигурността на нашата страна, обяви президентът, чието решение предизвика вълна от осъждане по цял свят, твърди той. Тръмп уверява и, че САЩ отново ще започнат да издават визи за седемте страни, след като бъдат въведени нови процедури за контрол и сигурност в 90-дневен срок.

 
 
Коментарите са изключени за Какво се случи след решението за имиграцията на Тръмп?