„Der Spiegel“: Македония е пред колапс заради „Скопие 2014“

| от |

Германският вестник Der Spiegel съобщава, че заради реализирането на проекта Скопие 2014 г. Макдеония е пред колапс. В текст се посочва, че Скопие има нов паметник на Александър Македонски, който струва 10,5 млн. евро.


„Паметникът се издига на 30 метра височина и се намира в самото сърце на града. Той е много автентичен и прилича на Големия канал в Лас Вегас, пише немското издание. В Близост до този паметник се намират и други герои от „македонската“ история. От другата страна на Вардар, на входа на стария град, се намира паметник на Филип II, бащата на Александър. Тук има и други паметници“, пише Der Spiegel.

Вестникът отбелязва, че сред тях има реновирани помещения на министерства, театър и музей, посветен на литературата и революционерите от XIX и XX век.

Грандиозен исторически кич

Според вестника, македонските архитекти смятат, че декорирането на града струва стотици милиони евро, както и това, че Скопие се е превърнал в „грандиозен исторически кич“.

Докато едни твърдят, че става дума за „неокласицизъм“, управляващата ВМРО-ДПМНЕ го наричат „Скопие 2014″на стойност 207 млн. евро.

Der Spiegel отбелязват като проблем това, че паметниците в Македония не обхващат етническото разнообразие на страната.

„Проблемът не е само в парите, но и в историята, както и древните славянски мотиви, които според някои анализатори, отразяват етническото многообразие на Македония. Много малко хора анализират и критикуват паметниците, въпреки че всичко напомня за авторитарен режим“, посочва германският вестник.

Внимание заслужава и раздаването на поръчките – най-вероятно в пълно противоречие с действащото право. Македонските медии обаче не говорят много-много за това. „Прекомерната критика може бързо да ти коства службата. ВМРО отдавна държи медиите под контрол“, казва един журналист, който иска да остане анонимен.

Случаят „Томислав Кежаровски“ е само поредното доказателство: журналистът бе осъден на четири години лишаване от свобода, тъй като бил разкрил самоличността на един защитен свидетел в дело за убийство. Според независимите наблюдатели това е просто претекст – същинският стремеж на властите е да запушат устата на критично настроения към системата журналист. Тази присъда може да се интерпретира като ясно послание към останалите журналисти в страната, които така или иначе отдавна са наясно с опасностите, които ги грозят, ако не внимават какво пишат. В последните години много от критичните медии просто изчезнаха.

А кризата?

Като се има предвид каква е актуалната икономическа ситуация в Македония, трудно може да се намери обяснение за издигането на триумфални арки, паметници и дворци. Страната е силно засегната от кризата, всеки втори младеж е без работа, а общата безработица възлиза на цели 30 процента. Университетите са зле оборудвани, болниците – също.

Навсякъде трябват пари за саниране, но правителството очевидно има други приоритети. И гарнира гротескното преустройство на града със също толкова гротескни истории – като например тази за статуята на позлатения факлоносец. „В началото можеха да се видят не само мускулите му“, разказват младите архитекти Боро Гаджовски и Филип Дубровски. В първоначалния си вид паметникът предизвикал голямо възмущение, тъй като бил прекалено „класически“. Поради което се наложило слабините на факлоносеца да бъдат прикрити.