Нужни са различни специални мерки, които да гарантират запазването на останалите незастроени места по Черноморието. На такова мнение са 85 на 100 от анкетираните в ново изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, направено между 13 до 19 май 2016 г. сред 819 пълнолетни българи чрез пряко интервю.
Сред хората с по-високо образование и доходи подкрепата е още по-видима.
Социолозите са тествали вариант за забрана на строителството поне на километър зад плажната ивица – в местата, които все още не са застроени. Макар и да звучи по-крайно, дори този вариант събира 81 на сто подкрепа, като при хората с висше образование тя преминава 90 процента.
Според 89 на сто: „Задължително е да има места за природосъобразен туризъм, където да не се строи“.
В същото време 15 процента смятат, че опазването на природата пречи на развитието на икономиката. Две трети са на обратното мнение. В масовото съзнание противоречие между развитието на икономиката и опазването на природата не съществува, върху двете теми явно се разсъждава независимо, коментират социолозите.
Подобна е картината и по отношение на твърдението „Организациите, занимаващи се с опазване на природата, са вредни за страната ни“. Над две трети не са съгласни, а 11 на сто се съгласяват. И тук обаче в по-малките градове дяловете на негативно отношение към зелените организации е по-осезаема.
От данните личи, че българите по-скоро не подкрепят забрана за разполагане на палатки по плажовете. Твърдението „Разполагането на палатки по плажовете трябва да бъде забранено“ се подкрепя от 29 на сто, а 40 процента са на обратното мнение. Младите и хората с по-високо образование са закономерно в по-голяма степен против.