Една поредица за хората, културата и природата на Родопите от Роса Фроум
Роса Фроум е родена през 1989 година в Испания. Тя е пътувала и работила по проекти в социалната сфера и околната среда в Непал, Парагвай и Балканския полуостров. Журналист по професия, но ако я питате ще ви отговори, че “иска да разказва истории“. От по-студените въпроси (какво, кой, къде, кога и как) тя се старае да засегне особено “истории, които могат да донесат промяна“. В Родопите тя слуша с интерес, нетърпение и понякога – с носталгия, историите на хората от един от най-отдалечените краища на България.
Ако попитате българин за природата и ресурсите на родното му място, винаги ще уцелите. „Солища е заобиколена от Черночето – 300-годишна борова гора“. „Солища има уникална кариера за мек камък, идеален за дялане и строителство“. „Солища има и извор, който идва директно от Перелик – най-високият връх на Родопите“.
Ако продължите да питате за сегашната ситуация в родното му място, някои неща ще излязат наяве в разговора. „Няма работа в Солища – дълга пауза – Веднъж опитаха да направят кариера за добив на уникалния камък, който имаме в Солища, но зарязаха идеята, когато разбраха колко пари трябва да бутнат под масата.“
Георги Пищалов се връща в Солища през 2005 г. Това е родното му място, но се мести в областният град Смолян, когато е на 15 г. Децата му живеят и работят в Пловдив. Според него, хората напускат Солища, заради липсата на възможности, кариера и работа. „В миналото произвеждахме много картофи. Но в днешно време кой ще произвежда картофи тук, докато България ги внася от Полша по 40 ст. килото? Нашите картофи са много добри, но струват 1 лев.“
Тук има църква, която се издига над останалите постройки в Солища. Освен Къща за гости „Пищалов“ има и друга къща за гости със забавен надпис, който заявява „Свободно къмпингуване за членове на ЕС“.
Един ден Пищалов посрещнал специален гост: собственикът на компанията, която бутилира известната минерална вода от Горна баня. „Той дойде с много бутилки от Горна баня, но когато опита нашата вода, забрави за тях. След 5-6 месеца ще трябва да ги изхвърля.“
Още от магията на Родопите можете да откриете тук.