Група учени от румънския град Клуж са направили откритие, което може да промени света на медицината: разтвор, който може да замести човешката кръв. Специалистите твърдят, че откритието заслужава Нобелова награда, но несигурността по отношение на финансирането може да доведе до загуба на изобретението, както се е случвало неведнъж в историята на румънската наука, пише местната преса.
Екип изследователи от Факултета по химия на Университета „Бабеш-Боляй“ в Клуж успешно са тествали върху животни уникалната „изкуствена кръв“. Според д-р Раду Силаги-Думитреску продуктът може да бъде използван вместо истинска кръв при преливане за спешни случаи, катастрофи или операции, при които се губи голямо количество кръв. Той отбелязва, че и в момента съществува течност, която се използва за преливане, но тя не изпълнява функциите на кръвта и затова се прилага в изключителноредки случаи.
„Новото в нашия продукт е, че той транспортира кислорода така, както го прави кръвта, напълно стерилен е и може да се произведе в неограничени количества в лабораторни условия“, подчертава Думитреску, ръководител екипа, който от 2007 г. работи по този проект.
Той е убеден, че формулата на „изкуствената кръв“ може да донесе Нобелова награда, но е скептичен, че тази цел може да бъде постигната в Румъния. Екипът му е получил специално финансиране от министерството на науката и образованието в размер на един милион леи (еврото се разменя за 4,43 леи), но зафинализирането на проекта са необходими още много средства и още поне пет години труд.
„Сега сме в предварителната фаза на тестване върху животни, а първите резултати са положителни. Финализирането на тези тестове ще отнеме около 1-2 години. След това проектът трябва да продължи с тестване върху хора, което е трудната част. Само ако сме сто процента сигурни, че продуктът е безопасен, ще преминемкъм прилагането му върху хора“, посочва Думитреску.