Църковни спорове около черепа на Шекспир

| от |
Искате ли да знаете какъв е бил размерът на мозъка на гения, който стои зад „Макбет“, „Хамлет“ и още около 1500 думи, които все още използваме в речта си до ден днешен? Е, пригответе се за най-пресните новини около Уилям Шекспир – за всички, които вярват или не вярват, че черепът на Шекспир лежи заровен в малък параклис в английско селце.
Оказва се, че черепът на барда е събудил интереса на местен свещеник от църквата Свети Леондард в Буули, Уорчестър. Той отправил искане костите да бъдат изровени за бързи ДНК тестове. Духовникът бил разочарован, тъй като искането му било отхвърлено.
„Любопиството към големината на черепа на Шекспир не е достатъчно основание, за да бъде разрешена ексхумация, изравяне или каквото и да било друго разследване, свързано с останките му“, обясни адвокатът по църковни дела Чарлс Майнърс, който аргументирал отказа си с обяснения в 7000 думи. „Цялото начинание е доста спекулативно“, обобщава той.
Изследователите на делото и живота на гениалния Уилям Шекспир се обединяват около вярването, на базата на проучвания, че точно там са заровени останките на твореца. Месният фолклор обаче лансира друга версия, подкрепена от две мистериозни статии. Те са публикувани през 1979 година и 1884 година. В анонимните текстове се твърди, че местен доктор е изкопал черепа на Шекспир много отдавна, за да спечели наградата, предложена от историк, изследващ изкуството. Това се случило още през 1879 година, твърди вестник The Telegraph. След като докторът не получил обещаната награда, черепът бил отново заровен в землището на параклиса Свети Леонард.
Църквата "Свети Леонард" е една от най-старите във Великобритания
В началото на ноември The Daily Mail също публикува материал, в който се твърди, че черепът на барда е бил откраднат за смешната сума от 300 паунда.
Искането на свещеника Пол Ървинг за ДНК тест, което бе отхвърлено, отново отвори старите рани на местното духовенство. „Под параклиса е заровен нечий череп и ние искаме да знаем на кого принадлежи той“, заяви преподобният от църквата в селцето. „Проблемът за нас е, че ако не се проведе успешно, подробно разследване, ще се продължава със спекулациите, чиято информация остава непотвърдена“, категоричен е той.
Съвсем в стила на Шекспир, на надгробния му камък в селцето е издълбана епитафия – обръщение към всеки, дръзнал да оскверни гроба му. Тя гласи: „Благословен да бъде човекът, чието любопитство будят тези камъни“, чете се отчасти посланието. Но последния ред е ясен: „Проклети да са тези, които разровят костите ми“.
 
 
Коментарите са изключени за Църковни спорове около черепа на Шекспир