Асоциацията на европейския бизнес е предупредила руските власти, че най-големите фирми от IT сектора може да напуснат страната заради ограниченията за закупуване на чуждестранен софтуер.
Само за 2014г. компании като SAP, IBM, Cisco, Oracle и Microsoft са доставили на руската държавна администрация софтуер за поне 20 млрд. рубли.
Писмото на генералния директор на асоциацията Франк Шауф до три министерства и един федерален регулатор в цитирано в московския вестник Комерсант. В него се препоръча отлагане до 1 юли 2016г. на влизането в сила на ограничителния закон. Според Шауф от 1 януари руските държавни органи трябва писмено да аргументират всеки случай на закупуване на чуждестранни програмни продукти.
Директорът смята, че този подход е чиста форма на дискриминация и ограничаване на свободната конкуренция. Има сигнали, че Москва ще предостави преференции на местните производители за достъп до обществени поръчки и в някои случаи ще задължи администрацията да сключва определена квота договори с тях. Ако тези слухове не бъдат разсеяни и решенията – отменени, чуждестранните компании ще спрат инвестиционните си програми и ще напуснат руския пазар заради неясните правила на играта. Това се казва в текста на писмото.
Шауф призовава за половин година да се изработят критерии за локализиране на задграничните IT компании в Русия, за да може да се използват продуктите им като руски. В същото време анализатори припомниха, че в IT сектора често е трудно да се локализира едно производство върху конкретна територия на една държава. Ако програмите се създават в руска компания, това не означава, че реално контролът и приходите не отиват в чуждестранен възложител.