Съзнателното хранене означава основно да обръщаме внимание на това, което ядем. Проучвания са доказали, че тези прости техники подобряват храносмилането, регулират апетита и ни помагат да се наслаждаваме на храната си. Не става дума за безкрайни диети, а за правене на по-добри избори, засягащи храната и избягване на излишно преяждане.
Ето как да практикуваме осъзнато хранене и какви са ползите, които да очакваме.
Стъпка 1. Когато гладът удари
Когато сте гладни, вслушайте се в тялото си и вдишайте дълбоко няколко пъти. Какво ви казва тялото ви? Прекарайте няколко момента в наблюдаване на посланията, които то ви изпраща.
Ползи: Когато слушате, тялото ви ще ви каже дали наистина е гладно и за какво точно е гладно. Научаването да приемате и да толерирате глада ви спира от поглъщането на храна, от която не се нуждаете.
Стъпка 2. Да изберем какво да ядем
Вижте и помислете за възможните избори. Обърнете внимание на всички фактори – различните храни, от какво са направени, как са приготвени, как миришат, колко струват. Вслушайте се в избора си, какви мисли и чувства поражда той у вас?
Ползи: Да спрем за малко и да погледнем храните, които ни се предлагат, отваря очите ни за избора на нашата храна. Това ни помага да направим информиран избор и да вземем нещо, което ни носи полза – независимо дали ще направите разумен избор за нещо по-здравословно или емоционален такъв.
Стъпка 3. Да приготвим сами храната си
Отделете време да приготвите сами храната си. Не го правете механично, а се замислете – как изглеждат продуктите, как миришат, как звучат.
Ползи: Тъй като ядем и с очите си, приготвянето на храната ни подготвя, стимулира и фокусира тялото ни върху предстоящото ядене. Когато сме в контакт с храната преди да я набутаме в устата си, това ни помага да разчитаме по-добре сигналите на организма. Ако ви потекат слюнки – на прав път сте.
Стъпка 4. Ядене
Започнете с оглеждане на храната пред вас. Какви са цветовете й, текстурата, как мирише. Когато отхапете, забележете каква е температурата й и цялата палитра от вкусове.
Ползи: Менталното присъствието по време на хранене, позволява на тялото ни да реагира правилно на това, което му се случва. Ако докато се храните, се безпокоите за предстоящата служебна среща, тялото ви е в стрес и храносмилането е компрометирано. Присъственото хранене също така позволява на мозъка да получи сигнал, че организмът ви няма нужда от повече храна и това ви предпазва от преяждане.
Стъпка 5. След като приключите…
Когато приключите с яденето, заслушайте се още веднъж в тялото си. Чувствате ли се все още гладен? Преял? Или стомахът ви е спокоен?
Ползи: Осъзнаването на чувствата, които изпитваме след като сме се нахранили позволява на тялото да се върне в състояние на почивка и да преработи храната. Нашият апетит до голяма степен се контролира от това колко сити сме свикнали да се чувстваме и когато обърнем внимание на това, можем да предотвратим преяждането.