Когато София задмине Рим

| от chronicle.bg |

Тълпи туристи идват в София и се скупчват около Ларгото, за да снимат това невиждано културно наследство. Е, поне това обеща Вежди Рашидов в първия си мандат като министър на културата, когато се зарече с Ларгото София да влезе в конкуренция с Рим.

Рашидов дори заведе актрисата Клаудия Кардинале да види античния комплекс и да чуе лекция за Левски, докато мислено прави сравнение между античен Рим и нашето „наистина уникално културно наследство“ (по думите на Рашидов), доукрасено с модерни червени тухли. Реставрация.

Преди нея самите разкопки бяха оставени да гният в наводненията в София и минаха месеци, докато античните останки бъдат покрити с найлони, за да се предпазят.

Въпреки желанието на Рашидов, към момента с фотоапарати към Ларгото се стичат предимно журналисти и недоволни граждани, за да снимат „античните“ плочки, с които строители градят древните останки. Така онова, което би трябвало да привлича туристи, ще остане затрупано под модерно строителство.

Като добър министър от кабинета „Борисов“, Рашидов се вслуша в „гласа на народа“ и замрази проекта за реставрация – след като редовно го наглеждаше пред камери и журналисти, но не видя нищо нередно. А спирането на проекта се случва в удобно време – месец преди официалния край на дейностите, след който така или иначе работата спира до следващата година, за когато е предвидено официалното откриване.

Дотогава червените плочици по античните останки ще слегнат, за да се скрие съвсем под тях „уникалното културно наследство“.

Археологическият комплекс бива унищожаван по същия начин, по който плажовете, по който горите. Всичко, което би могло да доведе туристи в България, се покрива от няколко слоя модерни червени тухлички.

Да, София може да конкурира Рим. Но единствено, ако накара Благой Георгиев да се разпише на стените на Антична Сердика. Друг начин за момента няма.

 
 
Коментарите са изключени за Когато София задмине Рим