Изобретенията, които желаем. Част първа

| от Цвети Иванова |

Знам, че учените в последно време са много заети. Само през изминалата седмица руски учени откриха кожа на мамут, британци разбраха как да уморят бактериите от глад, беше открита вода на Марс и синьо небе над Плутон. Световните изследователи разбраха също така как жирафът е удължил шията си, как може да се борим срещу кръглите, паразитни червеи нематоди и как бебетата развиват расови предразсъдъци.

Безсъмнено това са важни неща. Ако завъдя червеи нематоди, ще искам да знам как мога да ги убия максимално бързо и ефективно. Ако третата световна война си стане ядрена световна война, е добре да знаем, че има сини небета и вода и на други планети. Расовите предубеждения на бебетата ме вълнуват с една идея по-малко. Може би защото дори да презират другите раси, бебетата не могат да направят нищо по въпроса.

Но има една шепа изобретения, за които мисля, че е крайно време да бъдат измислени и осъществени. И ако група учени се чудят накъде да се насочат, ето и моите идеи за тях:

1. Тампони с часовников механизъм

Тук всяка жена ще ме разбере. На мъката с непрестанната мисъл дали като жени не съдържаме забравен тампон, трябва да бъде сложен край. Просто механизъм с аларма може да бъде свързан с апликация на смартфона ни и да уведомява дамата кога е настъпил моментът тампонът да бъде сменен.

2. Хапче срещу махмурлук

Крайно време е! Ако някой статистик направи усилие да разбере колко съботи се прекарват от хората в кротко клечане над тоалетната чиния и екзистенциално мрачни мисли, ще даде сигнал на биолозите да изработят Хапчето. И не говоря за пародийните Алказелцер и Махмурлек, които трябва да се пият преди консумацията на алкохол (сякаш всяко пиене е внимателно планирано 3 часа по-рано), а за истинско, гладко, кръгло хапче, което до 20 минути след изпиване, да вади махмурлията от неговия тъжен свят на главоболие, гадене и отчаяние от живота.

3. Стълби тип ескалатор

Не разбирам защо все още съществуват стъпала, по които човек трябва да се движи пеша. Време е да бъдат измислени специални пътеки, които да обличат стъпалата, правейки от тях ескалатори. Това ще допринесе на света с по-малко изтъркани стави, по-равномерни сърдечни тонове и по-малко отчаяно-уморени физиономии.

4. Дрехи, снабдени с изкуствен интелект

Няма по-болезнен битов бич от грижата за дрехите. Сортиране, пране, гладене, подреждане. Дори само изписвайки думите, пръстите ми изтръпват от отегчение. Мисля, че е крайно време дизайнерите на иновативните модни брандове да вградят някакъв вид изкуствен интелект в облеклата, за да може те сами да разпознават кога са мръсни, кога имат нужда от гладене, колко омекотител трябва да си добавят и на каква програма трябва да се пуснат в пералнята. Обещавам да дам колкото пари се изискат от мен, за да притежавам риза, която може да се изглади и да си зашие копче сама.

5. Методи за телепортация

Науката за времето и пространството е мега сложна и знам, че трябва да дадем кредит на учените, които се занимават с разнищването на тази деликатна материя. Затова не давам зор за изработване на машина на времето. Освен това, смятам,че пътуването във времето може да създаде доста проблеми. Има причина хората и динозаврите да не са се засекли на една планета. Както има и причина да не можем да променим изборите, които сме направили в миналото. Не съм съгласна обаче със забавянето на методите за телепортация. Мигновеното пътуване в пространството също може да има своите щекотливи страни, но ако се измислят подходящи правила и регулации на телепортирането, съм сигурна, че Земята ще стане едно по-уютно място за живот. Разбира се, Законът за мигновено придвижване в пространството (ЗМПП) трябва да бъде спазван много стриктно, защото колкото искам да стигна до Бразилия за една секунда, вместо за 12 мъчителни часа в самолет, толкова не искам Кин Чен Ун ненадейно да се появи на паркинга пред нас.

 
 
Коментарите са изключени за Изобретенията, които желаем. Част първа