Вчера Папата кацна в Куба и призова властите на островната държава, комунистите Кастро, които управляват Куба от близо шест десетилетия, да бъдат по-отворени към Църквата и САЩ.
Малко след пристигането си на летище „Хосе Марти“ в Хавана, папата изнесе кратка реч, в която призова за повече „средства“, с които Църквата да може да функционира свободно на острова.
„Днес искаме да подновим тези връзки на сътрудничество и приятелство, за да може Църквата да бъде до кубинския народ и да го подкрепя в надеждите и тревогите му. Нека тя разполага със средствата, необходими да изпълнява благополучно мисията си“, заяви 78-годишният папа Франциск пред кубинския президент Раул Кастро.
По отношение на кубинско-американското сближаване, в което папата изигра решителна роля, той насърчи Вашингтон и Хавана „да продължат по този път и да използват всички възможности“, които се откриват пред тях.
Въпреки че в продължение на седмици преди пътуването на папа Франциск, Ватиканът уверяваше, че понтификът няма да говори за политика, той направи този призив към двете страни, които са противникови още от времето на Студената война. Папата бе посредник и гарант на 18-месечните тайни преговори, които доведоха до възстановяването на дипломатическите връзки между Хавана и Вашингтон тази година.
Според официалния говорител на Католическата църква, Франциск ще се опита да стои настрана от политическите въпроси по време на визитите си, но от Ватикана признават, че е възможно думите ми да се тълкуват в политически контекст.
„Той идва в страната ни като пастор на душите, като проповедник, а не политик“, каза Джозеф Кърц, президент на американската Католическа асоциация. „В същото време обаче папата вероятно ще окуражи католиците в Америка да приложат своята вяра на практика“, добави той.
В същото време, според социални аналитици, популярността на папата в Щатите е спаднала значително заради политическата му активност. По-малко от половината американски консерватори харесват Франциск според скорошно проучвания на Галъп. Пламенното осъждане на „превръщането на парите в идол“ и заклеймяването на човешката дейност, която променя глобалния климат, може да са част от причината за отвръщането на много американци от главата на римокатолическата църква.
Излиза, че либералите в САЩ обичат, когато папата говори политически, докато консерваторите предпочитат той да се придържа към традиционните, религиозни въпроси.
Конгресмен Пол Госар, републиканец и католик от Аризона, планира да бойкотира речта на папа Франциск пред Конгреса заради информация, че понтификът ще се фокусира върху промените в глобалния климат.
„Когато папата избере да говори като ляв политик, трябва да бъде готов да бъде третиран като такъв“, коментира Госар.
Имайки предвид назряващия конфликт между чисто религиозната функция на папата, и неговата политическо-социална ангажираност, ето пет важни пункта, които ще следим с интерес по време на визитата му в Америка:
1. Раул Кастро обяви, че възнамерява да даде повече религиозна свобода на кубинците и дори каза, че папата го е вдъхновил да се присъедини към Католическата църква. Но дали посещението на религиозния лидер оправда очакванията? Според повечето американски консерватори, папата не би следвало да демонстрира прекалена близост с братята Кастро, тъй като на целия свят е известно, че те са масови убийци, измъчвали и убили хиляди несъгласни с тяхната политика. Крис Смит, консерватор, твърди, че Кастро ще се опитат да изманипулират посланията на папата по същия начин, по който са го направили след предните му визити на острова през 1998г. и 2012г. Нека припомним, че на 11 септември, Кубинските власти обявиха, че по случай посещението на Франциск, ще освободят 3,552 затворници. Оказва се обаче, че нито един от освободените не е бил затворен по обвинение в държавна измяна.
Въпрос: Ще заклейми ли папа Франциск репресивния комунистически режим в Куба?
2. Никой не знае какъв е протоколът, когато папата присъства на среща на американския конгрес. Това никога преди не се е случвало. Ще се здрависа ли Франциск с конгресмените? Ще му пляскат ли те, когато той изразява политическите си нагласи? Ще се осмели ли някой да не аплодира папата, след като той говори?
Безспорно върху понтифика се оказва натиск от различни страни. Докато официалните представители на мексиканските имигранти в Щатите очакват от папата да се обяви против строгите мерки срещу имиграцията, консерваторите го окуражават да заклейми аборта и прочие.
Въпрос: Ще бъде ли речта на папа Франциск пред Конгреса агитация или ще бъде лекция, затворена за дискусия?
3. На 25 септември папата ще се обърне към световните лидери на Генералната асамблея на ООН. Официалната тема ще бъде мирът, но съветниците на папата очакват той да разгърне речта си и да говори за преследването на християни в Близкия Изток, климатичните промени, търговията с наркотици, бедността, незаконното търгуване с оръжия и технологичната пропаст между развитите и бедните нации.
Въпрос: Може ли папата реално да повлияе на управляващите държавите да правят трудни избори, които засягат човечеството?
4. Американските католици са разделени по почти всички въпроси – от еднополовите бракове, през аборта, до климатичните сътресения на планетата. След като папа Франциск съобщи, че абортът не би следвало да бъде грях и че лицето на Църквата се променя, консервативните католици го обвиниха във всевъзможни грехове.
Въпрос: Способен ли е папата да обедини католиците на територията на Щатите?
5. Според най-пресните проучвания, един от десет американци се е отвърнал от католическата вяра. Към момента в Щатите има толкова отрекли се от вярата граждани, че ако сформират своя собствена църква, тя ще бъде втората по-голяма религиозна група, веднага след официалните католици. За да стане свидетел на този масов „екзодус“, Франциск няма нужда да ходи по-далеч от Филаделфия, която е и последната му спирка в Америка. След като през последното десетилетие се случиха няколко обвинения на свещеници в педофилия, десетки католически училища бяха затворени и хората от щата масово се отвратиха от проповедниците на религията.
Въпрос: Ще успее ли папата да върне онези, които са се отрекли от вярата си, обратно в дома на религията?
Снимка: Getty images