Тя е най-новото „оръжие“ на българските власти срещу притока на сирийски бежанци – стената, която България строи по южната си граница. И която медиите в Германия вече сравняват с някогашната Берлинска стена, пише Дойче веле.
Защитното съоръжение се изгражда по силата на решение на българското правителство, пише по темата германският „Ди Велт“ и пояснява, че стената се издига в един от най-критичните участъци по крайната югоизточна част на българо-турската граница. Там най-често се стига до нарушения на т.нар. „зелена граница“, която не се охранява. Издигайки въпросното защитно съоръжение, българските власти се надяват да насочат потока от сирийски бежанци към граничните пунктове, уточнява изданието и цитира вътрешния министър Цветлин Йовчев, който е на мнение, че ако България не овладее потоците от бежанци, това може да предизвика „хуманитарна криза, която да застраши функционирането на социалната система на страната“. Освен това министърът се опасява от евентуален ръст на престъпността, както и от това, че покрай бежанците в страната могат да проникнат и терористи.
Стената на позора
„Тагесшпигел“ излиза на свой ред с публикация под заглавие „Стени срещу хората“. В случая изданието има предвид не само преградата на българо-турската граница, но и планираната от Анкара защитна стена по границата със Сирия. Официално тя има за цел да спре трафика на хора, но кюрдски представители виждат политически мотиви зад изграждането на това съоръжение, което те наричат „Стената на позора“. Подобни защитни прегради биха могли да имат обратен ефект – да подтикнат още повече сирийци да разчитат на трафикантите, предупреждават от Върховния комисариат на ООН за бежанците.
Бременският „Везер Курир“ припомня, че в навечерието на издигането на Берлинската стена Валтер Улбрихт беше заявил, че „никой няма намерение да строи тук стена“. По подобен начин звучат сега и уверенията на българското вътрешно министерство, че никой нямал намерение да отказва убежище на бягащите от войната сирийци. А турските власти се кълнат, че стената по границата със Сирия имала една-единствена цел – да спре трафикантите.
В тази връзка изданието сравнява двете защитни съоръжения с някои техни „образци“: Берлинската стена навремето не осигури защита на гражданите на ГДР, но пък причини смъртта на стотици; заради буксуващия мирен процес в Близкия Изток Израел се опитва със заграждения да спре палестинските екстремисти; а в борбата срещу мексиканските имигранти САЩ издигнаха величествени преградни стени по границата, където и до днес умират много хора.
За провала на политиците
Според бременското издание, 30-километровата стена по южната граница на България с Турция е свидетелство за провала на политиците – по-малко на българските и повече на германските, четем в статията. Така например германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих категорично отказва да приеме, че има спешна нужда от промяна на договорите от Дъблин, които прехвърлят отговорността за бежанците на страната, в която те за първи път са стъпили на територията на ЕС. Особено след драмата край бреговете на Лампедуза подобно поведение е необяснимо, коментира изданието.
„Ди Велт“ припомня, че България, която е най-бедната страна-членка на ЕС, е поискала от Брюксел финансова помощ в размер на 6 милиона евро, които да ѝ помогнат да се справи с вълната от бежанци. До този момент страната е приела около 8 хиляди бежанци, с което отдавна е надхвърлила възможностите си, посочва „Ди Велт“.