…или поне, откакто се води статистика
Ако ви се струва, че юли е бил малко по-топъл от обичайното, то не сте сбъркали. Това е бил най-горещият месец, откакто статистиката съществува, съобщава The New York Times. Според метеоролози, изминалият месец е бил значително по-горещ от предишните с рекордни жеги. Почти сигурно е освен това, че настоящата година ще надмине миналата като най-гореща, откакто се правят измервания.
Средната температура през юли е била 16.59 градуса по Целзий, което е повече от предишния глобален рекорд през 1998 и 2010 година, според данни, публикувани от Националната администрация за океаните и атмосферата (NOАА). Данните се отнасят за целия свят и показват, че затоплянето се ускорява.
Статистиката на NOAA съществува от 1880 година. Независими измервания на американската Национална космическа агенция и на японската Метеорологична агенция също са установили, че юли 2015 година е рекорд.
Оказва се и че първите седем месеца на 2015 година са най-горещата поредица от януари до юли. Средната температура през тези седем месеца е 14.68 градуса по Целзий. Предвид високите вече температури, особено на океаните, които бавно се охлаждат, климатологът Джесика Блъндън казва, че е “99 процента сигурна”, че 2015 година ще бъде най-горещата, откакто се води статистика. Океаните ще трябва да се охладят, за да го предотвратят, а тенденцията е те да се затоплят, изтъква тя.
Високите температури са причинени от предизвиканите от човека климатични промени, както и от мощния, почти рекорден Ел Ниньо. Ел Ниньо е затопляне на екваториалните води на Тихия океан, което влияе на климата по целия свят за една година.
Жегата е засегнала голяма част от Европа и Близкия Изток. Това е бил най-горещият юли в Австрия, където измервания се правят от 1767 година. Девет от десетте най-горещи месеци са регистрирани след 2005 година и 22 от 25-те най-горещи месеци са регистрирани след 2000 година. Другите три са през 1998 и 1997 година. Това показва, че независимо от скептиците по отношение на климатичните промени, температурите не са спрели да се повишават от 1998 година насам, изтъква Блъндън.
През юли и в България беше доста горещо със средни максимални температури между 33 и 38 градуса.