Гръцкият парламент одобри третата спасителна програма на стойност 85 млрд. евро след дебати, продължили цяла нощ, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
С 222 гласа „за“, 64 „против“ и 11 „въздържали се“ гръцкият парламент одобри новото споразумение, постигнато от правителството в Атина с кредиторите по трети пакет финансова помощ за страната, предаде БНР.
Ципрас определи споразумението като принудителен избор и изтъкна, че до него се е стигнало, тъй като страната е била изправена пред дилемата или меморандум с еврото, или меморандум с драхмата, съобщава БТА.
Документът се състои от две части, едната, от които включва списък с около 40 реформи, изисквани от кредиторите за освобождаване на траншове от програмата за заем. Втората упълномощава министъра на финансите и гръцкия Фонд за финансова стабилност да подпишат споразумението и всички документи, които вървят в пакета с него.
Програмата е придружена от Меморандум за разбирателство (общо 354 страници) между Европейския стабилизационен механизъм, ЕК, ЕЦБ и МВФ.
Премиерът Алексис Ципрас призова парламента да одобри сделката, за да се гарантира способността на страната да оцелее и да продължи да се бори.
„Гръцкото правителство изпълнява договореностите, постигнати на срещата на върха на Еврозоната на 12 юли“, заяви премиерът Алексис Ципрас пред депутатите в края на пленарната сесия, която продължи цяла нощ.
„На срещата на върха на 12 юли беше постигнато трудно решение, а правителството изпълнява това, което беше договорено тогава“, каза Ципрас, като подчерта, че „не съжалява, че се е борил за правата на хората и е избрал компромиса с кредиторите“.
Премиерът се фокусира върху новия гръцки приватизационен фонд, който ще бъде базиран не в Люксембург, както първоначално искаха кредиторите, а в Атина.
„Част от постъпленията ще отидат за рекапитализиране на банките и за икономическото развитие“, подчерта Ципрас.
По-рано гръцкият финансов министър Евклид Цакалотос заяви пред депутатите, че днес има задължението да отиде на заседанието на Еврогрупата с ратифицирано споразумение и одобрени реформи, което беше предварителното условие на кредиторите за отпускане на помощ.
Гърция ще извърши бърза приватизация на пристанищата, регионалните летища и оператора на електрическата мрежа. Това е записано в меморандума за разбирателство, договорен в преговорите между Атина и международните кредитори. Съгласно документа от 29 страници, с копие от което разполага агенция Ройтерс, приходите от приватизацията се очаква да бъдат в размер на 6,4 млрд. евро в периода 2015-2017 година.
В документа са изброени редица мерки, които трябва да приложи правителството, за да получи новата тригодишна спасителна програма в размер около 85 млрд. евро.
Приватизацията на оператора на гръцката национална електрическа мрежа ADMIE може да бъде избегната, ако бъде предложена алтернативна схема с идентични резултати, е записано в документа.
Датите за провеждане на търговете за пристанищата в Солун и Пирея трябва да бъдат обявени до края на октомври. Регионалните летища ще бъдат приватизирани при текущите условия. Миналата година германският летищен оператор „Фрапорт“ бе избран за предпочитан кандидат-купувач, но сделката бе замразена след поемането на държавното управление от правителството на Алексис Ципрас, припомня Ройтерс.
Междувременно германското външно министерство обяви, че Германия се нуждае от още време, за да се запознае подробно със споразумението за третата спасителна програма за Гърция преди да излезе с официална позиция по него.
Говорител на ведомството уточни, че е необходимо „достатъчно“ време, за да бъде разгледан целият документ от 400 страници. Той съдържа фискалните и други мерки, които Атина ще вземе, за да получи спасителният заем от международните кредитори. От министерството в Берлин се ангажираха, че официалната позиция на Германия ще бъде обявена до края на седмицата.