Според данните за разпределението на средствата, които Надзорният съвет на НЗОК одобри този месец, Националната здравноосигурителна каса окастри „бонусите“ на важни държавни болници като ВМА и „Пирогов в София и Варненската Св. Марина за сметка на по-малки частни клиники.
Касата е раздала 38.6 млн. лв. на 173 болници като допълнителни средства над годишните им лимити. Шефове на болници се оплакаха,че въпреки, че раздаването на тези пари беше дискутирано месеци наред, при разпределянето им отново има драстични изкривявания.
В София например две частни многопрофилни болници получават съответно 1.53 млн. лв. и 1.79 млн. лв.
В същото време всички държавни многопрофилни клиники, които понякога са и по-големи, разполагат с по-малко пари. „Бонусът“ на ВМА например, където нямаше места за прием допреди само две седмици, е едва 618 хил. лв. „Пирогов“, където се стичат всички спешни случаи, е с 536 хил. лв. допълнителни пари, а ИСУЛ с 393 хил. лв. Дори „Александровска“ – най-старата действаща университетска болница, има в наличност 896 хил. лв. Аналогично е положението със специализираните клиники за сърдечно-съдови заболявания. Държавните „Св. Екатерина“ и Националната кардиологична болница са съответно със 188 хил. и 415 хил. лв., а по-малка частна болница е с 600 хил. лв.
Проблеми има и при разпределението на допълнителните пари в АГ-сектора. Докато малка частна болница за ин витро получава 12 хил. лв., общинските „Шейново“ и „Св. София“, които са многократно по-големи и с много по-голям поток от пациенти получават съответно по 13 и 16 хил. лв.
Аналогично е положението и в останалите области на страната. В Пловдив например частна болница получава над 3 млн. лв., а „Св. Георги“ – най-голямата ни клиника, 1.5 млн. лв. На практика тя е единствената държавна с „бонус“ над милион. Не е ясно и защо в Пловдив общо са отишли повече пари – 11.5 млн. лв., отколкото в София – 10.9 млн. лв., при положение, че в столицата се лекуват най-много пациенти. От НЗОК обясниха, че разпределението е направено на база предложенията на регионалните каси и здравното министерство по формула. Тя отчитала броя преминали пациенти и нови дейности, които са внедрени през първите шест месеца на 2015 г.