Когато туристите се превърнат в мишени

| от Крис Чой, Itv |

Днес в Тунис има над 20 000 британски туристи, но повечето от тях се крият в хотелските си стаи, объркани и уплашени.

А голяма част от тях започват да се притесняват за своята безопасност и да се съмняват в системата, предупреждаваща ги за евентуални опасни ситуации.

През март двама въоръжени убиха 23 човека, включително и много туристи, след като откриха стрелба в Bardo Museum в Тунис. А през 2013 година мъж се самовзриви пред хотел в Сус.

Въпреки, че английското министерство на външните работи предупреди, че нови атаки са възможни, властите във Великобритания не излезли с официално предупреждение за пътуванията в Тунис.

Повечето държави предупреждават своите граждани когато пътуват към граничните региони на Тунис и най-вече към границата с Либия и Алжир, където се намират най-популярните туристически дестинации като Сус. Според официалния бриф на английското външно министерство „повечето пътувания са безопасни.“

Миналият ноември властите в Англия ревизираха препоръките си за пътуване в над 200 държави, защото британските туристи могат да станат евентуални жертви на атаки от страна на Ислямска държава.

Но все още остават съмненията, че повечето от тези препоръки са твърде общи и без каквото и да била стойност.

Ако хората, които биха искали да отменят своите почивки в Тунис го направят сега, те не биха получили обезщетения освен ако правителството в Англия не смени официалната си позиция. Подобно е положението с почти всички останали държави в ЕС. Време е нещо да се промени. Защото туристите все по-често се превръщат в мишени.

Редица тур оператори са се съгласили да разрешат на своите клиенти да сменят пакетите си. За няколко десетки обикновени туристи обаче вече е късно.

 
 
Коментарите са изключени за Когато туристите се превърнат в мишени